Çocukluk çağı ihmal ve istismar mağduru genç yetişkinlerin psikolojik iyilik halinde travma sonrası büyüme ve psikolojik sağlamlığın rolü
The role of post-traumatic growth and resilience in the psychological well-being of young adult victims of childhood neglect and abuse
  1. Tez No: 866726
  2. Yazar: ÖZGENUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKİN EMİRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çocukluk çağı travmalarının yetişkinlikte psikolojik belirtiler ortaya çıkarabildiği gibi herhangi bir soruna yol açmadığını gösteren literatürden hareketle mevcut araştırmada, çocukluk çağı travmaları, psikolojik belirtiler, psikolojik sağlamlık ve travma sonrası büyüme arasındaki ilişkiler; travma puanı yüksek katılımcılar ve travma puanı düşük katılımcılar arasındaki farklılıklar ve çocukluk çağı travmaları ile psikolojik belirtiler arasında psikolojik sağlamlık ve travma sonrası büyümenin aracı rolü incelenecektir. Bu çalışmada araştırmacı tarafından oluşturulan demografik bilgi formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ), Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ), Kısa Semptom Envanteri (KSE), Travma Sonrası Büyüme Ölçeği (TSBÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde; gruplar arası farkları incelemek için T-testi ve ANOVA; değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizi, Değişkenler arasındaki yordayıcılık ilişkisinin incelenmesi için Regresyon Analizleri, Aracı değişken analizi için PROCESS makro eklentisi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarında ise; ÇÇTÖ toplam puanları ile KSE puanları arasında anlamlı pozitif korelasyon; KPSÖ puanları ile ÇÇTÖ, KSE arasında anlamlı negatif korelasyon olduğu bulunmuştur. TSB toplam puanları ile KSE puanları arasında anlamlı negatif bir korelasyon olduğu bulunmuştur. Yüksek travma grubundaki katılımcıların KSE puanlarının düşük travma grubu katılımcılarından daha yüksek olduğu; KPSÖ puanlarının ise daha düşük olduğu görülmüştür. TSB puanlarının travma grubu değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmadığı belirlenmiştir. Psikolojik Sağlamlığın, ÇÇTÖ ve KSE toplam puanları arasındaki ilişkide kısmi aracı rolü olduğunu ve % 28,23 varyansı açıkladığı; Travma Sonrası Büyümenin, ÇÇTÖ ve KSE-toplam arasındaki ilişkide aracı rolü olmadığı bulunmuştur. Araştırma sonuçları literatür ışığında detaylı bir şekilde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Based on the literature illustrating that childhood traumas may give rise to psychological symptoms in adulthood, as well as the absence of consequential issues, the present study investigates the interconnections among childhood traumas, psychological symptoms, psychological resilience, and post-traumatic growth. The research scrutinizes disparities between participants with elevated trauma scores and those with lower trauma scores, as well as the intervening role of psychological resilience and post-traumatic growth between childhood traumas and psychological symptoms. The study employs a demographic information form devised by the researcher, along with the Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), Short Psychological Resilience Scale (SPRS), Brief Symptom Inventory (BSI), and Posttraumatic Growth Scale (PTGS). Statistical analyses encompass T-tests and ANOVA for assessing between-group distinctions, Pearson product-moment correlation analysis for exploring relationships between variables, regression analyses for probing predictive associations between variables, and the PROCESS macro extension for executing mediator variable analyses. The findings disclose a significant positive correlation between CTQ total scores and SSI scores, while SPRS scores reveal a significant negative correlation with CTQ and BSI. Moreover, there is a significant negative correlation between PTGS total scores and SSI scores. Participants in the high trauma group exhibit higher SPRS scores than those in the low trauma group, whereas their SPRS scores are lower. The TSB scores do not exhibit statistically significant differences based on the trauma group variable. Psychological resilience is identified as a partial mediator in the relationship between CTQ and SPRS total scores, explaining 28.23% of the variance. However, post-traumatic growth does not serve as a mediating factor in the relationship between CTQ and SPRS total scores. The research results are discussed comprehensively within the context of the existing literature.