Sağlık çalışanlarının bilgi güvenliği farkındalık düzeylerinin ve elektronik sağlık kayıtlarının gizliliğine ilişkin tutumlarının incelenmesi
Examining the information security awareness levels of healthcare workers and their attitudes towards the privacy of electronic health records
  1. Tez No: 866725
  2. Yazar: MERVE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Teknolojide yaşanan gelişmeler ve bilgi varlıklarının artması, kurumsal bilgi güvenliğini giderek daha önemli hale getirmektedir. İlgili alan yazın incelendiğinde bilgi güvenliğinin sağlanmasında yalnızca teknik önlemlerin alınmasının yeterli olmadığı görülmüştür. Bu bağlamda tez çalışmasının amacı, sağlık çalışanlarının elektronik sağlık kayıtlarının gizliliğine yönelik tutumlarının bilgi güvenliği farkındalığı açısından değerlendirilmesidir. Araştırmada, veri toplama için anket yöntemi tercih edilmiştir. Ankette; kişisel bilgi formu, bilgi güvenliği farkındalığı ölçeği ve sağlık çalışanlarının elektronik sağlık kayıtlarının gizliliğine yönelik tutumlarını incelemek için literatür taraması sonucunda oluşturulan anket formu kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul il sınırları içinde yaşayan ve kolayda örneklem yöntemi ile ulaşılan toplamda 359 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Anket sonuçlarının analizi SPSS paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kişilere ait sosyodemografik ve iş yerine ait verilerin dağılımları, ortalama, ortanca ve standart sapma değerleri frekans tablolar ile gösterilmiştir. Gruplar arası farklılıkların incelenmesinde Bağımsız iki grup t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, sağlık çalışanlarının bilgi güvenliği farkındalık düzeylerinin genel olarak orta seviyede olduğu tespit edilmiştir. Bununla beraber çalışanların farkındalık düzeylerinin görev yaptıkları birime, eğitim düzeylerine ve unvanlarına göre farklılık gösterdiği görülmüştür. Dahası bilgi güvenliği eğitimi alan çalışanların farkındalık düzeyleri almayanlara kıyasla anlamlı bir şekilde daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Developments in technology and the increase in information assets make corporate information security increasingly important. When the related literature is examined, it is seen that taking only technical measures is not sufficient to ensure information security. In this context, the aim of this thesis is to evaluate the attitudes of healthcare professionals towards the confidentiality of electronic health records in terms of information security awareness. In the study, the survey method was preferred for data collection. In the survey; personal information form, information security awareness scale and a survey form created as a result of literature review were used to examine the attitudes of healthcare professionals towards the confidentiality of electronic health records. The study group of the research consists of a total of 359 healthcare workers living within the borders of Istanbul province and reached by convenience sampling method. Analysis of the survey results was carried out using the SPSS package program. The distributions, mean, median and standard deviation values of individuals' sociodemographic and workplace data are shown in frequency tables. Independent two-group t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used to examine the differences between groups. The statistical significance level was accepted as 0.05. As a result of the study, it was determined that the information security awareness levels of healthcare professionals were generally at a medium level. However, it has been observed that the awareness levels of employees vary depending on the unit they work in, their education level and title. Moreover, the awareness levels of employees who receive information security training are significantly higher than those who do not receive information security training.