Zorbalığa maruz kalmış üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı travmaları ve dissosiyasyon
childhood trauma and dissociation among bullied university students
  1. Tez No: 601629
  2. Yazar: CEREN ÖZBAŞARAN TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Forensic Medicine, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma,“zorbalığa maruz kalmış”üniversite öğrencilerinde; çocukluk çağı travmaları ve dissosiyatif yaşantıları incelemeyi amaçlamıştır. Örneklem olarak; İstanbul Üniversitesi'nde çeşitli bölümlerde okuyan toplam 351 kişiye ulaşılmış, zorbalık mağduru olmamaları sebebiyle 149 katılımcı elimine edilmiştir. Böylece araştırmaya dahil edilen öğrenci sayısı, 101 erkek ve 101 kadın katılımcı olmak üzere toplam 202'dir. Veriler; Geliştirilmiş Bilgi Formu, Arkadaş Baskısını Belirleme Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-28), Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DES) ve Ruhsal Belirti Tarama Ölçeği (SCL-90-R) kullanılarak elde edilmiştir. Verileri değerlendirilirken; yüzde, frekans, (aritmetik) ortalama ve standart sapma gibi betimsel istatistikler ile birlikte; dağılımının normalliğini ölçmek için Kolmogorov-Smirnov, veriler arası ilişkileri ölçmek için Mann-Whitney U testi, intergrup karşılaştırmalarında Kruskal-Wallis ve ölçek sonuçlarının birbirleri ile farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için de t-test ile kullanılmıştır. Katılımcıların genel travma oranlarına bakıldığında; duygusal istismar ve ihmal ile, cinsel istismar bulgularının diğer alt boyutlara göre daha yüksek olduğu; cinsel istismar belirten katılımcıların“psikolojik rahatsızlık”ve“suç mağduriyeti”oranlarının anlamlı derecede yüksek olduğu görüşmüştür. Bu oranlar, çocukluğun geçtiği bölgeye göre düşük derecede farklılık göstermektedir. Sosyo-ekonomik değişkenlerde; aylık gelir düzeyler karşılaştırıldığında CTQ-28 puanları farklılaşmıştır. DES skorları çalışma grubumuzda genel olarak yüksek çıkmamış olsa da; dissosiyatif yaşantı skorları yüksek olan katılımcıların psikolojik rahatsızlık, psikiyatrik ilaç kullanımı ve CTQ-28 puanları yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This reseach is conducted to examine the level of childhood traumatic experience and dissosiation among bullied unibersity students. As partcipants; 351 people (from different school departments of Istanbul University) were reached but 149 participants were excluded thus, the total number of participants in is 202 (101 male and 101 female). The Demographic Information Form, the Friend Pressure Scale, the Childhood Trauma Scale (CTQ-28), the Dissociative Experiences Scale (DES), and the Psychological Symptom Scanning Scale (SCL-90-R) are used to obtain de neccesary data. To analyze; descriptive statistics (percentage, frequency, mean and standard deviation); Kolmogorov-Smirnov to measure the normality of distribution, Mann-Whitney U test in order to measure inter-relationships, Kruskal-Wallis in intergroup comparisons of parameters and t-test (to determine whether the scale results differed from each other) are used. When the CTQ-28 rates of the participants are examined; emotional abuse and neglect as well as the sexual abuse were found to be higher than other sub-dimensions. Moreover; participants who experienced sexual abuse had a significantly higher rate of“psychological discomfort”and“crime victimization”. The scale rates do not have a high variation when the region is compared however CTQ-28 scores differed when monthly income levels were compared. DES results are not high compared to the general participation rate but psychological disturbance, psychiatric drug usage and CTQ-28 scores ere found to be high in the participants who were reported to have dissociation.