Musul'da nüfus coğrafyası
Population geography in Mosul
  1. Tez No: 866753
  2. Yazar: HUSSEIN MUSTAFA YAQOB ALQIROT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜMÜŞÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
“Ninova Vilayeti Nüfus Coğrafyası ”başlıklı bu çalışma, Ninova Vilayeti'ndeki nüfusun dağılımı, artışı ve nüfusa etki eden faktörler gibi konuları incelemekte ve elde edilen verilerle nüfus coğrafyası alanındaki araştırmalara ve analizlere katkı sağlamayı hedeflemektedir. Nüfusun özellikleri ve bileşimine dair analizleri içeren bu çalışmanın amacı, nüfus fenomeninin varyasyonunun mekânsal ilişkilerini ortaya koymak, valilikteki nüfus durumunu tanımlamak ve değerlendirmek için nicel analizlere dayanarak mevcut ve gelecekteki durumu değerlendirmektir. Çalışma, popülasyon özellikleri ve mekânsal varyasyonların analiz edildiği üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm,“Nüfusun Coğrafi Dağılımı”başlığı altında, sayısal ve çevresel ölçütler olmak üzere üç konuyu ele almaktadır. İkinci bölüm ise“Nüfus Büyüklüğü ve Büyümesi”başlığını taşıyarak nüfusun büyüklüğü, büyüme eğilimleri ve nüfus artış faktörleri gibi konuları içermektedir. Üçüncü bölüm ise“Yaş ve Cinsiyet Yapısı”,“Sosyal Özellikler”ve“Ekonomik Yapı”başlıklarından oluşmaktadır. Çalışmanın sonuçlarına göre Ninova Vilayeti'nin nüfusu 2010 yılından 2014 yılına kadar artarken, 2014 yılından itibaren düşme eğilimi göstermektedir. Valilik, 2013 nüfus sayımına göre genel yoğunluğun 92 kişi/km² olduğu bir bölgede yer almaktadır. Bölgede yaşayan insanların yoğunlaşması, çoğunlukla Musul'da ve büyük bir yüzdeyle yoğunlaşmaktadır. Buna karşılık, batı bölgeleri daha az nüfusludur ve Bu durum bölgedeki kaynakların dağılımında dengesizlik yaratmaktadır. Bu dengesizlik, bölgenin doğal, insani ve ekonomik açıdan geri kalmasına ve sonuç olarak devletin zayıflamasına yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, titled“ Population Geography of Nineveh Governorate ”, examines the distribution of the population in the city of Mosul, its increase and the factors affecting the population, and aims to contribute to research and analysis in the field of population geography with the data obtained. The aim of this study, which includes analyzes of the characteristics and composition of the population, is to reveal the spatial relationships of the variation of the population phenomenon, to evaluate the current and future situation based on quantitative analyzes to describe and evaluate the population situation in the governorate. The study consists of three parts in which population characteristics and spatial variations are analyzed. The first chapter, under the title of“Geographical Distribution of Population”, deals with three issues, namely numerical and environmental criteria. The second part is titled“Population Size and Growth”and includes topics such as population size, growth trends and population growth factors. The third part consists of the titles of“Age and Gender Structure”,“Social Characteristics”and“Economic Structure”. According to the results of the study, while the population of Nineveh Governorate increased from 2010 to 2014, it showed a decreasing trend since 2014. The governorate is located in a region where the general density is 92 persons/km² according to the 2013 census. The concentration of people living in the region is concentrated mostly in Mosul and a large percentage. In contrast, the western regions are less populated, creating an imbalance in the distribution of resources in the region. This imbalance leads to the natural, human and economic backwardness of the region and consequently the weakening of the state.