Babaeski ve Kofçaz Osmanlı dönemi mezar taşları ve kitabeleri (İnceleme ve transkripsiyon)
Ottoman period tombstones and inscriptions in Babaeski and Kofçaz (Review and transcription)
- Tez No: 866756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAİF İVECAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Mezar taşları ve kitabeler, ecdadımızın bize bıraktığı kültürel mirasın bir göstergesidir. Tarihsel açıdan birer belge mahiyetinde olan mezar taşları gerek doğal sebepler gerekse ilgisizlik ve bakımsızlık yüzünden yitip gitmekte veya ciddi tahribe uğramaktadır. Osmanlı Devleti'nin temellerinin atıldığı Trakya bölgesindeki mezar taşları da bu tahribattan nasibini almıştır. Tarihimizin canlı örnekleri olan mezar taşlarının gün geçtikçe tahribe uğraması ve yok olması bu alanda yapılacak çalışmaların ne denli önem arz etmekte olduğunu göstermektedir. Babaeski ve Kofçaz'ın merkez ve köylerini kapsayan bu çalışmada, özellikle köylerde kaybolma tehlikesi bulunan ve unutulmaya yüz tutmuş mezar taşları ve kitabeleri tespit edilmiştir. Bulunan taşların künyesi hazırlanarak ve üzerlerindeki Osmanlıca yazılar günümüz alfabesine aktarılarak bu alanda yapılan çalışmalara katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Gravestones and inscriptions are an indicator of the cultural heritage left to us by our ancestors. Gravestones, which are historical documents, are lost or seriously damaged due to natural causes, neglect and neglect. The tombstones in the Thrace region, where the foundations of the Ottoman Empire were laid, also suffered from this destruction. The fact that gravestones, which are living examples of our history, are being damaged and destroyed day by day shows how important the work to be done in this field is. In this study covering the centers and villages of Babaeski and Kofçaz, tombstones and inscriptions that were in danger of being lost or forgotten, especially in the villages, were identified. It was aimed to contribute to the studies in this field by preparing the identity of the stones found and transferring the Ottoman writings on them to today's alphabet.