Fen lisesi öğrencilerinin görsel sanatlar dersine yönelik görüşlerinin incelenmesi (Mardin örneği)
Investigation of science high school students' views on visual arts lesson (Mardin sample)
  1. Tez No: 866757
  2. Yazar: MEHMET ŞİRAN GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERİVAN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Eğitim aldıkları okullarında, başarılı olabilmeyi başarmış 8. sınıf öğrencilerinin, LGS den aldıkları yüksek puanlarla fen liselerine yerleşmelerinin asıl amacı, fen ve matematik alanındaki yüksek puanlı mesleklere yerleşmektir. İyi bir fen lisesine yerleşmek hem iyi bir öğrencinin hedefi hem de öğrenci ailelerinin kendilerinden beklediği öncelikli hedeflerden biridir. Yüksek puanlı mesleklere yerleşmeyi hedef edinen bu başarılı çocukların, ülkenin geleceğinde rol oynayan, yüksek yerlere erişecekleri düşünülebilir. Bilim ve teknoloji eğitiminin ön plana çıktığı bu okulların, öğrencilerine yeni teknolojiler üretip kullanmasını şiar edinip, üst düzey bilim insanı olmalarını sağlamak en önemli hedefleridir. Bu nedenle fen liselerinin, bilimle inşa edilen bir dünyada, geleceğe ışık tutan eğitim kurumları olduklarını düşünmek akla uygun olacaktır. Ancak, sanatla beslenmiş bir bilimin, hem aydınlık hem de renkli bir dünya yaratacağı gerçeğini de unutmamak gerekir. Böylesi daha modern ve daha estetik bir dünyada yaşamak, insanlarda daha mutlu ve huzurlu bir ruh halini yaratma ihtimali daha yüksek olur. Suut Kemal Yetkin (1968) sanat ile bilimi bir kuşun iki kanadına benzeterek bu durumu daha da somutlaştırmıştır. Suut Kemal'e göre; bilim insanın bir yönünü güçlendirirken sanat da diğer yönünü güçlendirerek bir bütün olarak insanı tamamlar. Bu bilgiler ışığında, fen lisesi öğrencilerinin görsel sanatlar dersine ve bu dersin işlenişine yönelik görüş ve önerileri ele alınarak, araştırma yapılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, öğrencilerin görsel sanatlar dersine yönelik görüşleri arasında cinsiyet değişkeni açısından anlamlı farklılık var mıdır? Öğrencilerin görsel sanatlar dersine yönelik görüşleri arasında öğrenim gördükleri sınıf düzeyi değişkeni açısından anlamlı farklılık var mıdır? Öğrencilerin görsel sanatlar dersine yönelik görüşleri arasında öğrenim gördükleri okul değişkeni açısından anlamlı farklılık var mıdır? gibi sorularına cevap aranmıştır. Yapılan literatür taramasında, fen lisesi öğrencilerinin görüşlerine başvurulan araştırmalara rastlanmasına rağmen, fen lisesi öğrencilerinin görsel sanatlar dersine yönelik görüşlerinin alındığı herhangi bir bilimsel araştırmaya rastlanmamıştır. Literatürdeki bu boşluk, araştırmacı tarafından bir eksiklik olarak görülmüş ve bu araştırmanın yapılmasına karar verilmiştir. Araştırmanın literatürdeki bu boşluğu doldurması ve fen liselerinde işlenen görsel sanatlar derslerinin öğrenci görüşleri doğrultusunda ele alınıp incelenmesine olanak sağlaması açısından önem arz ettiği söylenebilir. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Mardin Fen Lisesinde öğrenim görmekte olan 108 kız öğrenci ile 130 erkek öğrenci ve Kızıltepe Mehmet Hadi Kahraman Fen Lisesi'nden de 85 kız 112 erkek öğrenci olmak üzere toplam 435 öğrenci dahil edilmiştir. Veriler anket yoluyla öğrencilere yüz yüze uygulanarak toplanmış, toplanan veriler SPSS 0.22 nicel veri analiz programı kullanılarak analiz edilip bulgular kısmında sunulmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre; iki okulda da genel olarak öğrencilerin görsel sanatlar dersine yönelik olarak olumlu görüş belirttikleri, sınıf değişkenine göre anlamlı bir fark olmadığı, cinsiyet değişkenine göre kız öğrencilerin lehine anlamlı bir farkın olduğu ve okul değişkenine göre de Kızıltepe Mehmet Hadi Kahraman Fen Lisesi öğrencilerinin lehine anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır. Araştırmanın sonunda elde edilen bulgular doğrultusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of 8 th grade students, who have generally managed to be more successful students of the schools they attended, to be placed in science high schools with the high scores they received from High school entrance exam, is to be placed in professions with high scores in the field of science and mathematics. Getting into a good science high school is both the goal of a good student and one of the primary goals that students' families expect from them. It can be thought that these successful children, who aim to get into high-rated professions, will reach high places, playing a role in the future of the country. The most important goal of these schools, where science and technology education comes to the fore, is to encourage their students to produce and use new technologies and to become high-level scientists. For this reason, it would be reasonable to think that science high schools are educational institutions that shed light on the future in a world built with science. However, we should not forget the fact that a science nourished with art will create a world that is both bright and colorful. Living in such a more modern and aesthetic world is more likely to create a happier and more peaceful mood in people. Suut Kemal Yetkin (1968) further concretized this situation by comparing art and science to two wings of a bird. According to Suut Kemal; While science strengthens one aspect of the human being, art strengthens the other aspect and completes the human being as a whole. In the light of this information, it was aimed to conduct research by considering the opinions and suggestions of science high school students regarding the visual arts course and the teaching of this course. For this purpose, is there a significant difference between students' opinions about the visual arts course in terms of gender variable? Is there a significant difference between students' opinions about the visual arts course in terms of the grade level variable? Is there a significant difference between students' opinions about the visual arts course in terms of the school they study at? Answers to questions such as these were sought. In the literature review, although there were studies asking the opinions of science high school students, no scientific research was found in which the opinions of science high school students were asked about the visual arts course. This gap in the literature was seen as a deficiency by the researcher and it was decided to conduct this research. It can be said that the research is important in terms of filling this gap in the literature and allowing visual arts courses taught in science high schools to be handled and examined in line with student opinions. In this research, a descriptive survey model, one of the quantitative research methods, was used. A total of 435 students, including 108 female students and 130 male students studying at Mardin Science High School and 85 female and 112 male students from Kızıltepe Mehmet Hadi Kahraman Science High School, were included in the research in the 2022-2023 academic year. The data was collected by applying a face-to-face survey to students, and the collected data was analyzed using SPSS 0.22 quantitative data analysis program and presented in the findings section. According to the results of the research; In both schools, students generally expressed positive opinions about the visual arts course, there was no significant difference according to the class variable, there was a significant difference in favor of female students according to the gender variable, and there was a significant difference in favor of Kızıltepe Mehmet Hadi Kahraman Science High School students according to the school variable has been detected. Suggestions were presented in line with the findings obtained at the end of the research.