Gıg ekonomisi çalışanlarının iş-yaşam dengesi üzerine nitel bir araştırma
A qualitative study on gig economy employees' work-life balance
- Tez No: 866766
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAŞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Gig ekonomisi, geleneksel ekonomiye alternatif olarak ortaya çıkan bir istihdam sistemidir. Gig ekonomisi kavramı“kısa süreli iş”anlamını taşımaktadır. Fiziki bir örgüte gidilmeyen, işverenlerin değil müşterilerin bulunduğu, serbest ve kısa süreli işlerden oluşan bir istihdam sistemidir. Gig ekonomisi çalışanı, bulunduğu konumdan bağımsız zaman kontrolünü kendi sağlayarak dijital platformlardan çalışmaktadır. Çalışan kişilerin yaşamlarında çalışma yaşamı ve özel yaşam olmak üzere iki alan bulunmaktadır. Çalışma yaşamı; kişinin işini, çalışma saatlerini, gelirini, kariyer gelişimini, statüsünü, çalışma arkadaşlarıyla ilişkisini, iş güvencesini vs. pek çok konuyu kapsamaktadır. Özel yaşam alanı; kişinin hobilerini, sosyal organizasyonlarını, arkadaşlarını, eşi ya da birlikte olduğu kişiyi, çocuğunu, ailesini vs. şekilde çalışma yaşamı dışında etkileşimde bulunduğu kişi ve katıldığı etkinlikleri kapsamaktadır. Kişinin çalışma yaşamında aldığı rolleri ve sorumlulukları özel yaşamını etkileyebilirken aynı şekilde özel yaşamında aldığı roller ve sorumluluklar da çalışma yaşamını etkileyebilmektedir. Genel olarak iş-özel yaşam dengesi, kişilerin çalışma yaşamları ve özel yaşamları arasında oluşturmaya çalıştıkları denge olarak değerlendirilebilir. Bu anlamda mevcut çalışmanın amacı; gig ekonomisi çalışanlarının iş-özel yaşam dengelerinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
The gig economy is an employment system that has emerged as an alternative to the traditional economy. The concept of gig economy means“short-term work”. It is an employment system consisting of freelance and short-term jobs that do not go to a physical organization, where customers, not employers, are present. Gig economy employees work from digital platforms by providing their own time control independent of their location. There are two areas in the lives of working people: working life and private life. Working life covers many issues such as one's job, working hours, income, career development, status, relationship with colleagues, job security, etc. The private life area includes the person's hobbies, social organizations, friends, spouse or partner, children, family, etc. and the people with whom the person interacts outside of working life and the activities they participate in. The roles and responsibilities that a person takes in his/her working life can affect his/her private life, while the roles and responsibilities he/she takes in his/her private life can also affect his/her working life. In general, work-life balance can be considered as the balance that people try to create between their working and private lives. In this sense, the aim of the current study is to examine the work-life balance of gig economy employees.