Romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançlar, ilişki bağımlılığı ve obsesif güvensizlik arasındaki ilişki
The relationship between irrational romantic relationship beliefs, codependency and obsessive distrust
- Tez No: 866765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma halihazırda romantik ilişkisi bulunan veya daha önce bir romantik ilişki içerisinde bulunmuş yetişkin bireylerde akılcı olmayan tutumlar, ilişki bağımlılığı ve obsesif güvensizlik arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Ayrıca romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançları, ilişki bağımlılığı ve obsesif güvensizliğin demografik değişkenlere göre nasıl farklılık gösterdiği incelenmiştir. Araştırmaya 379 yetişkin birey katılım göstermiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sosyo-demografik bilgi formu, Romantik İlişkilerde Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği, Spann-Fischer İlişki Bağımlılığı Ölçeği ve Obsesif Güvensizlik Envanteri Kullanılmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanışmış ve Bağımsız Örneklem T-Testi, Pearson Korelasyon Analizi ve ANOVA testleri yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançlar toplam puanları ile obsesif güvensizlik ve ilişki bağımlılığı toplam puanları arasında; obsesif güvensizlik ve ilişki bağımlılığı toplam puanları arasında istatistiksel olarak pozitif yönlü bir ilişki elde edilmiştir. İlişki bağımlılığı toplam puanları ve obsesif güvensizlik toplam puanları ile romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançların alt boyutlarından aşırı beklentiler, sosyal zaman kullanımı, fiziksel yakınlık, cinsiyet farklılıkları, farklı düşünmek ve zihin okuma boyutları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between irrational attitudes, codependency and obsessive distrust in adult individuals who are currently in a romantic relationship or have been in a romantic relationship before. In addition, irrational romantic relationship beliefs, codependency, and obsessive distrust to be liked differ according to socio- demographic characteristics were examined. 379 adult individuals participated in the study. Socio-Demographic Information Form, Irrational Romantic Relationship Beliefs Inventory, Spann-Fischer Codependency Scale, and Obsessive Distrust İnventory were used as data collection tools in the research. Scanning model was used in the research. Independent Sample t-Test, ANOVA and Pearson Correlation were used in the analysis of the data obtained as a result of the research. As a result of the study, a positive and statistically significant relationship wasfound between ırrational romantic relationship beliefs, codependency and obsessive distrust. There is a statistically significant positive relationship between codependency and obsessive distrust. A positive relationship was found between the total scores of codependency, the total scores obsessive distrust and the sub-dimensions of irrational beliefs in romantic relationships; excessive expectations, mind reading, use of social time, physical closeness, gender differences, thinking differently.