Lise 11. sınıf öğrencilerinin günlük yaşamdaki fizik olaylarına bilgi temelli yaklaşım düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of the knowledge-based approach levels of high school 11th grade students to physics in daily life in terms of some variables
- Tez No: 866771
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİNE BARAN TÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise 11.sınıf öğrencilerinin günlük yaşamdaki fizik olaylarına bilgi temelli yaklaşım düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından araştırılmasıdır. Katılımcıların günlük yaşamdaki fizik olaylarına bilgi temelli yaklaşım düzeyleri cinsiyet, okul türü, kardeş sayısı, anne-baba öğrenim durumu, ailenin gelir durumu, bilimsel dergilere abonelik ve takip etme durumu, bilgisayar kullanma ve interneti kullanım amacına göre incelenmiştir. Yapılan bu çalışma tarama desenli nicel bir araştırmadır. Çalışma 2018-2019 eğitim-öğretim yılı içinde Diyarbakır il genelinde yer alan ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 855 lise 11.sınıf öğrencisiyle yapılmıştır. Çalışmanın veri toplama aşamasında Günlük Yaşamdaki Fizik Olaylarına Bilgi Temelli Yaklaşım Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada tabakalı amaçsal örnekleme yöntemi kullanılmış olup, öğrenim görülen okul çeşidine göre (Fen Lisesi:230, Anadolu Lisesi:286 ve Meslek Lisesi:339) inceleme yapılıp, her bir okul türünden başarı düzeyleri farklı üçer tane okul belirlenerek veriler toplanmıştır. Yapılan normallik analizleri sonucunda basıklık ve çarpıklık değerleri göz önüne alınarak verilerin homojen dağıldığı sonucuna varılmıştır. Veri analizinde; betimsel analiz, ANOVA testi ve bağımsız gruplar t-testi kullanılmıştır. Veri analizinde SPSS 20 paket programdan yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğrencilerin günlük yaşamdaki fizik olaylarına bilgi temelli yaklaşım düzeylerinin cinsiyet, okul türü, kardeş sayısı, anne-baba öğrenim durumu, aile gelir durumu, bilimsel dergilere abonelik, bilgisayar kullanma, interneti sosyal iletişim amaçlı ve interneti akademik amaçlı kullanma durumuna göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin bilimsel dergileri takip etme ve interneti kafe vb. yerlerde karşılama durumuna göre bilgi temelli yaklaşım düzeylerinde anlamlı farklılıklar bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the level of the knowledge-based approach to physics events in the daily lives of 11th-grade high school students in terms of various variables. The research is a quantitative study with a survey model. The study involved 855 11th-grade high school students studying in secondary education institutions throughout the province of Diyarbakır during the 2018-2019 academic year. For data collection, the Knowledge-Based Approach Scale to Physics in Daily Life and a Personal Information Form were utilized. Stratified purposive sampling was employed, and data were collected by selecting three schools each, categorizing them by school type (Science High School: 230, Anatolian High School: 286, and Vocational High School: 339). The participants' knowledge-based approach levels to physical phenomena in daily life were examined concerning gender, school type, number of siblings, parental education level, family income, subscription to and following of scientific journals, computer use, and purpose of internet use. Following the normality analysis, it was concluded that the data were homogeneously distributed, considering the kurtosis and skewness values. Descriptive analysis, ANOVA test, and independent group t-test were employed in data analysis, utilizing the SPSS 20 package program. The research results indicated significant differences in the level of students' knowledge-based approach to physical phenomena in daily life based on gender, school type, number of siblings, parental education level, family income status, subscription to scientific journals, computer use, using the internet for social communication, and using the internet for academic purposes. Additionally, no significant difference was found in terms of following scientific journals and accessing the internet in cafes, etc.