Futbolda teknik parametrelerin ölçülmesi ve değerlendirilmesi için elektronik sistem tasarımı
The system design for assessment and evaluation of technical parameters in soccer
- Tez No: 866772
- Danışmanlar: PROF. DR. HUMAR KAHRAMANLI ÖRNEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnsanoğlu doğası gereği rekabetçi bir yapıya sahiptir. Bu da insanları yaptıkları işle ilgili olarak daha iyi performans göstermeye yöneltmektedir. Toplumsal açıdan bakıldığında hayatın her alanında insanlar bilerek ya da bilmeyerek rekabet halindedir. Bunun en somut örneğini spor alanında görmekteyiz. Bireysel ya da takım sporu yapan sporcular daima rakipleri ile rekabet halindedirler. Özellikle günümüzde uluslararası ölçekte büyük bir ekonomik değer haline gelen futbol, rekabetin zirve yaptığı spor branşı durumundadır. Futbol sadece bir spor branşı olmanın yanı sıra getirdiği ekonomik katkılar sebebiyle spor kulüplerinin en çok yatırım yaptığı alandır. Bunların en başında da futbolcu yetiştirmek için altyapı çalışmaları gelmektedir. Yapılan bu tez çalışmasıyla kulüplerin altyapılarındaki futbolcuların bireysel yeteneklerini geliştirmek için top fırlatma makinesi, elektronik kale ve antrenman takip programı tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Top fırlatma makinesi aşağı-yukarı, sağa-sola farklı hızlarda top atabilmekte ve aynı zamanda topa falso verilebilmektedir. Makine belirlenen program dahilinde tamamen otomatik olarak çalışmaktadır. Geliştirilen elektronik kale FIFA'nın belirlediği standartlarda olup altı eşit parçaya bölünmüştür. Topun hangi çerçeveye atılacağı isteğe göre ya da rasgele olarak belirlenebilmektedir. Futbolcu topu belirlenen çerçeveye atmışsa başarılı bir atış olarak kaydedilmektedir. Top fırlatma makinesi ve elektronik kale birbirleri ile haberleşebilmektedir. Kaleci çalıştırmak içinde top fırlatma makinesi ve elektronik kale birlikte kullanılmaktadır. Kaleciler top fırlatma makinesinin topu hangi bölmeye atacağını ve hangi yönde falsolu veya düz atacağını bilmemektedir. Bu durum kalecinin reflekslerinin gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Yazılan antrenman takip programı bir futbolcunun otuz farklı şekilde antrenman yapabilmesine imkân vermektedir. Her antrenman seviyesi on atış ve yirmi tekrardan oluşmaktadır. Futbolcu tüm antrenman türlerini tamamladığında 6000 atış yapmış olmaktadır. Program her atış türünde futbolcunun başarısını kaydetmektedir. Futbolcunun ya da kalecinin gelişmişlik seviyesi antrenman takip programının çıktısı olan grafiklerle takip edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Human beings have a competitive structure by nature. This leads people to perform better in relation to their work. From a social point of view, people are in competition in every field of life, knowingly or unknowingly. We see the most concrete example of this in the field of sport. Individual or team sportsmen are always in competition with their rivals. Especially football, which has become a great economic value on an international scale today, is the sport branch where competition is at its peak. Football is not only a sports branch, but also the area where sports clubs invest the most due to the economic contributions it brings. The most important of these is the infrastructure studies to train footballers. With this thesis study, a ball throwing machine, electronic goal and training tracking program were designed and implemented to improve the individual skills of the football players in the infrastructure of the clubs. The ball throwing machine can throw the ball up and down, right and left at different speeds and at the same time the ball can be faltered. The machine works fully automatically within the determined programme. The developed electronic goal is in the standards determined by FIFA and is divided into six equal parts. Which frame the ball will be thrown to is determined arbitrarily or randomly. If the footballer throws the ball into the designated frame, it is recorded as a successful throw. The ball throwing machine and the electronic goal can communicate with each other. The ball throwing machine and the electronic goal are used together to train the goalkeeper. The goalkeepers do not know in which compartment the throwing machine will throw the ball and in which direction it will throw the ball, curved or straight. This situation contributes to the development of the goalkeeper's reflexes. The written training tracking programme allows a footballer to train in thirty different ways. Each training level consists of ten throws and twenty repetitions. When the footballer completes all training types, he/she has completed 6000 shots. The programme records the success of the footballer in each shot type. The development level of the footballer or goalkeeper can be followed with the graphs that are the output of the training tracking programme.