İp atlama egzersizlerinin çocukların fiziksel uygunluk düzeylerine etkisi
The effect of rope jumping exercises on physical fitness levels of children
- Tez No: 866780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma ip atlama egzersizlerinin çocuklarda fiziksel uygunluk düzeylerine etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Van ilinde öğrenim gören 10-12 yaş arasında (n=60) kadın ve (n=60) erkek toplam (n=120) öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar deney ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Deney grubuna pazartesi, çarşamba ve cuma günleri 11.40-12.20 saatleri arasında ip atlama programı uygulanmıştır. Kontrol grubu ise sadece beden eğitimi derslerine katılmışlardır. 12 haftalık çalışmanın başlangıcında ve sonunda tüm öğrencilere fitnessgram test bataryasında yer alan ölçümlerden; Mekik testi, gövde kaldırma, otur uzan, bükülü kol asılma, şınav testleri uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS 21.0 istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde araştırma grubunun özelliklerinin tanımlanması için betimsel istatistik analizi (ortalama, standart sapma, frekans %) yapılmıştır. Kontrol ve deney gurubunun ön test ve son test ölçümlerinin değerlendirilmesinde bağımlı gruplarda t testi, gruplar arası karşılaştırmaların ön test ve son test verileri ise bağımsız gruplar t testi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of jump rope exercises on physical fitness levels in children. A total of (n=120) students between the ages of 10-12 years (n=60) female and (n=60) male, who were studying in Van province, participated in the study voluntarily. The participants were divided into two groups as experimental and control groups. A jump rope program was applied to the experimental group on Mondays, Wednesdays and Fridays between 11.40-12.20 hours. The control group participated only in physical education classes. At the beginning and end of the 12- week study, shuttle test, trunk lift, sit-up, sit-lie, bent arm hang, push-up tests were applied to all students and the data obtained were evaluated in SPSS 21.0 statistical package program. In the analysis of the data, descriptive statistical analysis (mean, standard deviation, frequency %) was performed to define the characteristics of the research group. In the evaluation of the pre-test and post-test measurements of the control and experimental groups, the dependent groups t-test was used, and the pretest and post-test data of the inter-group comparisons were determined by independent groups t-test.