Study the properties of concrete road pavements produced with recycled old crushed concrete and steel fiber
  1. Tez No: 866793
  2. Yazar: SHAHEEN MOHAMMED ABED ALAZZAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER SARIFAKIOĞLU, ÖĞR. GÖR. PEMBE MERVE KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Stres kaynaklı yansıma ve deformasyonun yolun dokusu ve yüzeyi üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla mühendisler sıklıkla kaplamanın altta yatan beton yapısını iyileştirmeye yönelik çalışmalar yürütmektedir. Kırılmış beton ve çelik fiber takviyeli beton (SFRC) kullanımının betonun performansını ve maliyet etkinliğini arttırdığı gösterilmiştir. Bu, betonun toplam ağırlığının azaltılması ve aynı zamanda kaplama yapılarında kullanılan betonun dayanıklılığının korunması ve güçlendirilmesiyle elde edilir. Bu çalışma, araç yüklerinin etkisine karşı tepki verme ve direnç üzerine deneysel araştırma yapmak için somut bir model kullanmıştır. Deneysel laboratuvar programı dört gruptan oluştu: standart beton, kırma betonlu beton, SFRC ve kırma beton ve SFRC kombinasyonu. ANSYS programında simülasyon testleri, önceki bir çalışmadan bir doğrulama numunesinin izole edilmesini ve ardından farklı beton kaplama kalınlıkları ve boyutlarının etkilerini araştırmak için araştırmanın genişletilmesini içerir. %10-20 oranında kırılmış beton ve %40 oranında SFRC eklenmesinin, 30 MPa basınç dayanımına (fc) sahip betonun performansını önemli ölçüde arttırdığı kanıtlanmıştır. Ayrıca kırılmış beton durumunda kesme dayanımının hem SFRC hem de geleneksel betonla karşılaştırıldığında kayda değer bir artış gösterdiği belirlendi. Kesme mukavemetindeki bu kazanıma, beton malzemenin performansındaki genel bir iyileşme eşlik etti
Özet (Çeviri)
To mitigate the adverse impacts of stress-induced reflection and deformation on the road's texture and surface, engineers often work to improve the underlying concrete structure of the pavement. The utilization of crushed concrete and steel fiber-reinforced concrete (SFRC) has proven to enhance the performance and cost-effectiveness of concrete. This improvement is achieved by reducing the overall weight of the concrete while simultaneously providing protection and reinforcement to the strength of the concrete used in pavement structures. The present study employed a concrete model to conduct experimental research on the responsiveness and resistance to the impact of carloads. The experimental laboratory program consisted of four groups: standard concrete, concrete with crushed concrete, SFRC, and a combination of crushed concrete and SFRC. The simulation tests in the ANSYS program involved isolating a validation sample from a prior study, followed by an expansion of the investigation to explore the impacts of different concrete pavement thicknesses and dimensions. The addition of crushed concrete at a rate of 10-20% and SFRC at a rate of 40% has been demonstrated to significantly enhance the performance of concrete with a compressive strength (fc) of 30 MPa. Furthermore, it was determined that the shear strength exhibited notable enhancement in the case of crushed concrete when compared to both SFRC and conventional concrete. This gain in shear strength was accompanied by an overall enhancement in the performance of the concrete material.