Examining the genetic complexity of schizophrenia: A comparative analysis of gene-environment interactions in Turkish and Pakistani populations using genomic tools and computational methods
Şizofrenin genetik karmaşıklığının incelenmesi: Türk ve Pakistan nüfusunda gen-çevre etkileşimlerinin genomik araçlar ve hesaplamalı yöntemler kullanılarak karşılaştırılmış bir analizi
- Tez No: 866796
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM SEZER ZHMUROV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Şizofreninin esrarengiz özellikleri hem araştırmacıların hem de klinisyenlerin ilgisini çekmiş ve karmaşık nörobiyolojik ve psikolojik temellerini anlama yönünde sürekli çabalara yol açmıştır. Bu tez, Türk ve Pakistan popülasyonlarındaki şizofrenide gen-çevre etkileşimlerini araştırıyor, farklılıkları ortaya çıkarmayı ve bu etkileşimlerin karşılaştırmalı bir analizi yoluyla içgörü kazanmayı amaçlıyor. Metodoloji, kapsam belirleme incelemesini ve hesaplamalı araçları kullanan gen-çevre ilişkisi analizini içeren iki adımlı bir yaklaşımı kapsar; GeneCards® veritabanı ve VarElect®. Kapsam belirleme incelemesi, Joanna Briggs Enstitüsü'nün (JBI) kapsamlı kapsam belirleme inceleme çerçevesi izlenerek gerçekleştirildi ve en iyi uygulamalarla uyumlu sistematik ve titiz kanıt sentezi sağlandı. Araştırma sorusu Joanna Briggs Enstitüsü metodolojisine uygun olarak tanımlandı ve kapsam belirleme incelemesini yürütmek için dokuz adımlı bir prosedür izlendi ve her iki popülasyonda şizofreni ile ilişkili genlerin ve çevresel faktörlerin tanımlanmasıyla sonuçlandı. GeneCards® veritabanından, STRING® etkileşim ağından ve VarElect®'ten yararlanan çalışma, tanımlanan genleri sistematik olarak değerlendirip önceliklendirerek bunların hastalığa neden olan çevresel faktörlerle potansiyel ilgisine ışık tuttu. Kapsamlı inceleme kanıt sentezi ve hesaplamalı analizin bir sonucu olan bu araştırma, gerçek dünya verilerinin yokluğunda değerli bilgiler sağlayarak, bu popülasyonlardaki şizofrenide gen-çevre etkileşimlerinin daha fazla araştırılması ve anlaşılmasının önünü açıyor.
Özet (Çeviri)
The enigmatic characteristics of schizophrenia have intrigued both researchers and clinicians, leading to continuous endeavors to understand its complex neurobiological and psychological foundations. This thesis explores the gene-environment interactions in schizophrenia within the Turkish and Pakistani populations, seeking to uncover the differences and gain insights through a comparative analysis of these interactions. The methodology encompasses a two-step approach, involving a scoping review and a gene-environment association analysis using computational tools; the GeneCards® database and VarElect®. The scoping review was conducted following the comprehensive scoping review framework of the Joanna Briggs Institute (JBI), ensuring systematic and rigorous evidence synthesis aligned with best practices. The research question was defined in line with the Joanna Briggs Institute methodology, and a nine-step procedure was followed to conduct the scoping review, culminating in identifying genes and environmental factors associated with schizophrenia in both populations. Leveraging the GeneCards® database, the STRING® interaction network, and VarElect®, the study systematically assessed and prioritized the identified genes, shedding light on their potential relevance to disease-causing environmental factors. This research, a culmination of scoping review evidence synthesis and computational analysis, provides valuable insights in the absence of real-world data, paving the way for further exploration and understanding of gene-environment interactions in schizophrenia within these populations.