Hastanede yatan hastalarda uyku kalitesinin değerlendirilmesi
The assessment of sleep quality in hospitalized patients
- Tez No: 86680
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
4- Hemşirelerin klinikte hastaların uyku kalitelerini ve uyku ile ilgili problemlerini belirlemeye yönelik veri toplama formu oluşturulması, 5- Hemşirelere yönelik, hastaların uykuya dalma, uykunun bölün mesi, uyku süresi, uyku kalitesi ve uyku problemleri ile ilgili hizmetiçi eğitim programlarının düzenlenmesi önerilebilir. VI.3. ÖZET Bu araştırma hemşirelik girişimleri için temel bir veri oluşturmak üzere, hastanede yatan hastalarda uyku kalitesinin değerlendirilmesi, farklı kliniklerde yatan hastaların uyku problemlerinin saptanması ve hastaların uyku kalitelerinin hasta olmayan bireylerinkinden farklı olup olmadığının ortaya konulması amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 20 Ekim 1997- 20 Şubat 1998 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Uygu lama Hastanesi psikiyatri, ortopedi, genel cerrahi, göğüs kalp damar cer rahisi, üroloji, iç hastalıkları I-II, göğüs hastalıkları, enfeksiyon hastalık ları, fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniklerinde yatan 150 hasta; kontrol grubunu ise Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu'nda çalışan personel ile hastaneye ziyaretçi olarak gelen 50 sağlıklı birey oluşturmuştur. Araş tırmada veriler üç ayrı form aracılığı ile toplanmıştır. Kişisel Bilgi Formu I hastalara, Kişisel Bilgi Formu II kontrol grubuna, Pittsburg Uyku Kali tesi Ölçeği ise hem hastalara hem de kontrol grubuna uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik, varyans analizi, iki orta lama arasındaki farkın önemlilik testi, Mann Whitney U testi, Kruskal 57Wallis varyans analizi, eşler arasındaki farkın önemlilik testi kullanıl mıştır. Araştırmada hasta ve kontrol grubundaki bireylerin özellikleri nin benzer olduğu saptanmıştır. Hastaların çoğunluğunun 8-14 gün ara sında hastanede yattığı, daha önce hastane deneyimlerinin olduğu ve hastalıklarının ameliyat gerektirmediği saptanmıştır. Son hafta içinde psikiyatri kliniğinde yatan hastaların uyku kali teleri, diğer kliniklerde yatan hastaların uyku kalitelerine ve tüm hasta ların uyku kaliteleri de sağlıklı bireylerin uyku kalitelerine göre daha kötüdür. Hastaların hem son hafta içinde hem de hastalık öncesi dönemde öznel uyku kalitesi, uyku latensi, uyku süresi, alışılmış uyku etkinliği, uyku bozukluğu ve uyku ilacı kullanımı kötüdür. Hastalar, uyku kalitesi bileşenlerinden gündüz işlev bozukluğu yönünden problem yaşamamak tadırlar. Hem son hafta içinde hem de hastalık öncesi dönemde kadın has taların uyku kaliteleri erkek hastalara göre, ayrıca son hafta içinde ev hanımı olan hastaların uyku kaliteleri diğer meslek gruplarında bulu nan hastaların uyku kalitelerine göre daha kötüdür. Hastaların uyku kalitelerine yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, hastalıklarının ameliyat gerektirip gerektirmemesi, preoperatif veya postoperatif dönemde olma ve hastanede yatılan gün sayısı etki etme mektedir. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research consist of basic data for nursing attempts on the measurements of sleep quality in the hospitalized patients and determination of sleep problems of patients in the different clinics, and companing their sleep quality with non-patient individuals to put forth differences, and defining. Samples of research, between 20**1 October 1997-20^ February 1998 have been carried out in several clinics of Cumhuriyet University Research and Practice Hospital such as psychiatry, orthopedy, general surgery, chest-heart and surgery of veins, urology, the 1st and 2n(* internal medicine, chest dieases, enfection diseases, physical therapy and rehabilitation clinics among 150 patients; check-up groups have been selected from among the staff who have been employed in Health Services Vocational High School and 50 people who have been as visitors at the hospital. Data of the research have been accumulated through three different from. Personel Information Form I to patients, Personel Information Form II to the check-up group, Pittsburg Sleep Quality Index have been applied both to patients and the check-up group. At the evaluation of data, pencentage, variance analysis, signifi cance test of difference between two averages, U test of Mann Whitney, variance analysis of Kruskal Wallis, significance test of difference between couples have been applied. According to provided findings in the research, has been deter mined similiar characteristics between patient groups and check-up 59group's individuals. There have also been determined that the most of the patients have been to hospital before about 8-14 days, they have ex perience of hospital, too, but their dieases needed no surgery. Sleep quality of hospitalized patients in psychiatry clinics, com pared with other patients from various clinics, indicates that sleep qua lity of psychiatry patients are worse than all patients and other healthy individuals' sleep qualities. Both in the last week and before their illness period, subjective sleep quality of patients, sleep latency, sleep period, sleep habits, sleep disorders and their intaking sleep pills are bad. Patients have no function disorders in aspect of day-time sleep quality components. Both in the last week's and before their illness period's results indicates that female patient's sleep qualities are worse than males, and house wives' sleep qualities are worse than other profession groups. Patients' age, education level, marital status, whether they need a surgery or not and their states as being in preoperation or posto- peration period and their number of hospitalized days, have have not affected on their sleep qualities. 60