Göz bandı ve kulak tıkacı uygulamasının hastanede yatan hastaların uyku ve kaygıları üzerine etkisi
The effects of eye mask and earplug applications on sleep and anxiety of hospitalized patients
- Tez No: 452998
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KHORSHİD
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Araştırma kalp damar ameliyatı geçirip klinikte yatan hastalara uygulanan göz bandı ve kulak tıkacının uyku kalitesi ve kaygı üzerine etkisini incelemek amacıyla randomize, kontrollü ve deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Örneklemi hastanede yatan ve herhangi bir kardiyak cerrahi operasyonu geçirmiş olan, tabakalı randomizasyon yöntemi ile seçilen, 18-70 yaş grubundaki 86 hasta oluşturmuştur. Hastalar deney veya kontrol gruplarından birine alındılar. Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, Pittsburgh Uyku Kalite Ölçeği ve Durumluk Kaygı Envanteri kullanılmıştır. Veriler 25 Mayıs 2011 - 31 Ocak 2013 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği'nde toplanmıştır. Ameliyattan bir gün önce Hasta Tanıtım Formu, Pittsburgh Uyku Kalite Ölçeği ve Durumluk Kaygı Envanteri uygulanmıştır. Ameliyattan sonra kliniğe yatırılan deney grubundaki hastalar gece uyumadan önce kendileri göz bandı ve kulak tıkacını takmışlardır. Ertesi gün uykusunun değerlendirilmesi için Pittsburgh Uyku Kalite Ölçeği ve Durumluk Kaygı Envanteri uygulanmıştır.Verilerin analizinde Mann-Whitney U, Kruskall Wallis, t testi ve korelasyon kullanılmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için etik kuruldan ve hastaneden yazılı izin, hastalardan yazılı onam alınmıştır.Deney grubundaki hastaların uyku kalitesinin değişmediği, uyku kalitesinin uygulama öncesi döneme göre aynı düzeyde kaldığı saptanmıştır. Kontrol grubundaki hastaların uyku kalitesinin uygulama öncesi döneme göre azaldığı saptanmıştır.Her iki gruptaki hastaların uygulama öncesi dönemde orta, uygulama sonrası dönemde ise hafif düzeyde kaygıya sahip oldukları saptanmıştır. Deney grubundaki hastaların uygulama öncesine oranla uygulama sonrası kaygı puanının azaldığı bulunmuştur. İlköğretim ve altı eğitim düzeyindeki deney grubundaki hastaların uygulama öncesi uyku kalitelerinin daha kötü olduğu saptanmıştır. Deney grubundaki kadın hastalar uygulama öncesi dönemde daha yüksek durumluk kaygı deneyimlemişlerdir. Uygulama öncesi PUKİ puanı ile uygulama öncesi ve sonrası kaygı puanı arasında zayıf bir ilişki olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, göz bandı ve kulak tıkacının uykuyu iyileştirmede etkili olduğu, ancak durumluk kaygı düzeyi etkilemediği saptanmıştır. Kalp-damar ameliyatı geçiren hastaların uykusunu iyileştirmek için göz bandı ve kulak tıkacı kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was performed as experimental randomized and controlled study with the aim of examining the effects of eye masks and earplugs application on sleep quality and anxiety of hospitalized patients who had cardiovascular surgery. The research consisted of 86 hospitalized patients aged between 18-70 years who were selected by laminal randomization method and who experienced any cardiac operation. Patients were assigned to groups as treatment group or control group. A Patient Identification Form, Pittsburgh Sleep Quality Scale and the State Anxiety Inventory were used for collecting data. Data were collected between May 25th 2011 and January 31st 2013 at the Ege University Medical Faculty Cardiac Vascular Surgery Clinic. A Patient Identification Form, Pittsburgh Sleep Quality Scale and the State Anxiety Inventory were applied to patients one day before operation. Next day The Pittsburgh Sleep Quality Scale and the State Anxiety Inventory were applied to patients for evaluation of their sleep.The Mann-Whitney U, Kruskall Wallis, t tests and Pearson?s Correlation Coefficent were used in analysis of the data. Written consents were obtained from ethical committee, hospital and patients for implementation of the study.It was determined that the quality of sleep of patients in the treatment group did not change and remained in the same level compared to the preapplication period. The quality of sleep of patients in the control group decreased compared to the preapplication period.Patients in both groups experienced moderate anxiety in preapplication phase and mild anxiety in postoperative phase. Anxiety level of patients in treatment group reduced in postapplication phase compared to preapplication phase. It was determined that the preapplication sleep quality of patients in treatment group whose education level is primary and lower was worse. Female patients in the treatment group have experienced higher anxiety level before surgery. A weak correlation was found between preapplication PUKI point and anxiety point before and after application. As a result, it was found out that eye masks and ear plugs are effective in improving the sleep but they have no effect on anxiety level. Eye masks and earplugs are recommended for patients who had cardiovascular operation to improve their sleep quality.