Evaluation of wind power plant electricity generation at the Marmara Basin based on climate change projections
Marmara Havzasında rüzgâr santralleri elektrik üretiminin iklim değişikliği projeksiyonlarına bağlı olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 866817
  2. Yazar: BUSE NUR HAYTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH AYDINALP KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Energy, Engineering Sciences, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Projeksiyonlar, sera gazı emisyonlarının 2100 yılına kadar artmaya devam edeceğini ve sıcaklık ve rüzgar hızı gibi iklim parametreleri üzerinde etkili olacağını göstermektedir. Bu araştırma, rüzgar enerjisi ile ilgili parametrelerdeki değişimin rüzgar santralleri üzerindeki olası etkilerini değerlendirerek Türkiye'nin yenilenebilir enerji stratejileri ile uyumlu öneriler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, özellikle Marmara Bölgesi'ndeki kurulu rüzgâr enerjisi kapasitesinin %48'ini oluşturan Marmara Havzası'ndaki rüzgâr enerjisine dayalı üretimine odaklanmaktadır. Gelecekteki rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretimini tahmin edecek modelleri geliştirmek üzere makine öğrenimi ve istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Bu modeller, 2016-2098 yılları arasında RCP4.5 ve RCP8.5'ten türetilen rüzgar hızı ve sıcaklık tahminlerini dikkate almaktadır. Bulgular, Marmara Havzası'ndaki rüzgar enerjisi santrallerinden elde edilen elektrik üretiminde 2098 yılına kadar %4 ile %6 arasında değişen bir düşüş ortaya koymaktadır. Bu kaybın yaklaşık 87 ila 144 bin hanenin elektrik talebini etkilemesi beklenmektedir ve bu da ilave rüzgar enerjisi tesislerinin kurulmasını gerektirebilir.
Özet (Çeviri)
Projections indicate a continuing rise in greenhouse gas emissions until 2100, exhibiting an influence on several aspects of climate, such as temperature and wind speed. This research aims to develop recommendations aligning with Türkiye's renewable energy strategies, evaluating the possible impacts of changing wind energy-related parameters on wind power plants. The study focuses explicitly on wind energy-based electricity generation in the Marmara Basin, which accounts for 48% of the installed wind power capacity in the Marmara Region. Machine learning and statistical methods are used to develop models to predict future wind energy-based electricity generation. These models consider wind speed and temperature estimates derived from RCP4.5 and RCP8.5 between 2016-2098. The findings suggest an anticipated decrease in electricity generation from wind power plants in the Marmara Basin, with a predicted fall ranging from -6% to -4% by 2098. This loss is expected to impact about 87 to 144 thousand households' electricity demand, which may require establishing additional wind power facilities.