Enerji içeceklerindeki kafein miktarının yüksek performanslı sıvı kromatografi yöntemi ile araştırılması
Investigation of the amount of caffeine in energy drinks using high performance liquid chromatography method
- Tez No: 866821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN MEHTAP BÜYÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Enerji içecekleri, 1990'lardan beri popüler olan, aşırı uyarıcı içeceklerdir, fiziksel ve zihinsel performansı artırmaya yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Bilişsel performans üzerindeki etkisi (hafıza, dikkat, vb.), içerdikleri kafeinden kaynaklanmaktadır. Ancak, yüksek kafein içeriği nedeniyle özellikle gençler ve bazı sağlık sorunları olanlar için ciddi yan etkilere neden olabilir. Alkolle birlikte tüketildiğinde toksik etkilere yol açabilir ve gençler arasında aşırı tüketim sağlık problemlerine neden olabilir. Bu çalışmanın amacı marketlerde ve internet üzerinden satışı yapılan bu içeceklerin formülasyonunda bulunan kafein miktarlarının ölçümü hedeflenmiştir. Araştırmamızda Türkiye'deki marketlerde ve internette farklı markalarla satılan 20 adet enerji içeceği örneği alınarak enerji içeceklerinde bulunan kafein miktarı yüksek performanslı sıvı kromatografisi yöntemi ile tayin edilmiştir. İçeceklerdeki kafein miktarının farklı oranlarda olduğu tespit edilmiş ve günlük kafein alımı limitleri açısından değerlendirilmiştir. Çalışmamız, ticarileştirilen enerji içeceklerindeki kafein miktarının etiketlerde belirtilenlerle uyuşmadığını ortaya koydu. Bu durum, tüketicilerin ambalaj bilgilerine tam olarak güvenmemeleri gerektiğini vurguluyor. Üreticilerin içerikleri net bir şekilde açıklamaları ve düzenli olarak değerlendirmelerin yapılması, tüketicilerin sağlığını korumak için kritik öneme sahiptir. Enerji içeceklerindeki kafein içeriğinin net olarak belirtilmemesi ve bu miktardaki kafeinin bilinçsizce alınması, alkol ya da diğer kafein içeren ürünlerle bir araya geldiğinde yüksek kafein tüketimine yol açabilir. Bu durum sağlık sorunlarına ve ilaç etkileşimlerine neden olabilir. İnternet üzerinden satılan bu ürünlerdeki denetimsizlik, ciddi toksisite riski taşır. Dolayısıyla, bu ürünlerin denetimi sıkı bir şekilde yapılmalı ve Resmi Gazete'de belirtilen günlük kullanım limitlerine uyulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Energy drinks, which have been popular since the 1990s, are highly stimulating beverages believed to enhance physical and mental performance. Their effect on cognitive performance (memory, attention, etc.) stems from the caffeine they contain. However, due to their high caffeine content, they can cause serious side effects, especially for young people and those with certain health issues. When consumed with alcohol, they can lead to toxic effects and excessive consumption among young people can cause health problems. The aim of this study is to measure the caffeine content in the formulations of energy drinks sold in supermarkets and online. In our research, 20 samples of energy drinks from different brands sold in Turkey and online were taken, and the caffeine content in energy drinks was determined by high-performance liquid chromatography. It was found that the caffeine content in the beverages varied, and it was evaluated in terms of daily caffeine intake limits. Our study revealed that the caffeine content in commercialized energy drinks did not match what was indicated on the labels. This highlights the need for consumers not to fully rely on packaging information. It is crucial for manufacturers to clearly disclose their ingredients and regularly assess them to protect consumers' health. The lack of clear labeling of caffeine content in energy drinks and the indiscriminate consumption of caffeine in these amounts can lead to excessive caffeine intake, especially when combined with alcohol or other caffeine-containing products. This can cause health problems and drug interactions. The unregulated nature of these products sold online carries a serious risk of toxicity. Therefore, strict regulation of these products is necessary, and adherence to the daily consumption limits specified in the Official Gazette should be ensured.