Simbiyotik bakteri ve maya kolonisi ile malzeme geliştirme ve tasarım araştırma süreci: Karagöz tasvir uygulaması
Material development and design research process with simbiotic colony of bacterias and yeasts: Karagoz description application
- Tez No: 866824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, El Sanatları, Sahne ve Görüntü Sanatları, Biotechnology, Crafts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tasarımcılara doğrusal ve yenilenemeyen hammaddelerin kullanımı üzerine kurulu sistem içinde yeni ve sürdürülebilir yollar bulmak konusunda büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu tez çalışmasında Simbiyotik Bakteri ve Maya Kolonisi (SCOBY) ile malzeme geliştirme süreci ve malzemenin sanatsal tasarımlarda kullanılabilirliğinin araştırmasına yönelik gerçekleştirilen doku, form, renklendirme ve desenlendirme çalışmaları uygulamalı araştırma yöntemi ile tamamlanmış, tasarımcı seçimlerinin son ürüne etkisi incelenmiştir. Malzeme odaklı tasarım sürecinde Çoğunlukla giyilebilir sanat ve enstalasyon çalışmalarında sanat ve tasarım malzemesi olarak tercih edildiği görülen SCOBY biyofabrike malzemesinin; kuruduktan sonra ışık geçirgen özellik kazanması, yüzey üzerine desenlendirme ve renklendirme yapılabilmesi, kolay işlenebilir olması nitelikleri nedeniyle gösteri ve sahne sanatları alanından Geleneksel Türk Gölge Tiyatrosu Karagöz tasvir uygulamasında kullanılmıştır. Uygulama için kullanılan SCOBY biyofabrike malzemesinin hasat yapılacağı zaman en az 1cm kalınlığa ulaşmış olması ve fırında kurutma yönteminin seçilmesi uygun görülmüş, tasarım uygulaması başarıyla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Designers have a great responsibility to find new and sustainable ways within the system based on the use of linear and non-renewable raw materials. In this thesis, the process of material development with Symbiotic Bacteria and Yeast Colony (SCOBY) and the texture, form, coloring and patterning studies carried out to investigate the usability of the material in artistic designs were completed with applied research method and the effect of designer choices on the final product was examined. In the material oriented design process, SCOBY biofabricated material, which is mostly preferred as an art and design material in wearable art and installation works, was used in the Traditional Turkish Shadow Theater Karagöz depiction application from the field of performing and performing arts due to its qualities of light transmission after drying, patterning and coloring on the surface, and easy processing. It was deemed appropriate that the SCOBY biofabricated material used for the application should have reached a thickness of at least 1 cm when harvested and the oven drying method was chosen, and the design application was successfully completed.