Farklı molibden dozlarında soya fasulyesi çeşitlerini değişik suşlar ile aşılamanın azot tesbitine etkisi
Nitrogen fixation of some Bradyrhizobium Japonicum strains on the some soybean cultivars at the different molybdenum levels
- Tez No: 22800
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY HAKTANIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
III ÖZET Doktora Tezi FARKLI MOLİBDEN DOZLARINDA, SOYA FASULYESİ ÇEŞİTLERİNİ DEĞİŞİK SUSLAR İLE AŞILAMANIN AZOT TESBİTİNE ETKİSİ Süleyman ALTUNTAS Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr.Koray HAKTANIR 1992, Sayfa : 107 Jüri : Prof.Dr. K. HAKTANIR Prof.Dr.D.GÖKTAN Prof.Dr. K. GÜR Soya fasulyesinin Hodgson, Calland ve Corsoy çeşitlerini CB.1809, F.ll ve R.649 numaralı Bradyrhizobium japonicum suşları ile aşılamanın, 0-3 ppm arasında değişen Mo dozları varlığında azot tesbitine etkisi, sera koşullarında, 4 tekrarlamalı tesadüf parselleri tertibinde 4x3x7 faktöriyel olarak incelenmiştir. Tüm çeşitler de aşılama sonucu azot tesbiti gerçekleşmiş ve bitki kuru ağırlığı, total azot (% N) kapsamı ve bunlara bağlı olarak bitki toplam azot miktarı artmıştır. Soya fasulyesi çeşitleri, bakteri suşları ve Mo dozları arasında saptanan interaksiyonlara (etkileşim) göre, Hodgson çeşidi R.649 susu ile aşılanarak ve 1.5 ppm Mo verilerek, Calland çeşidi CB.1809 susu ile aşılanarak Mo verilmeden ve Corsoy çeşidi ise yine CB.1809 susu ile aşılanarak ve 0.5 ppm Mo verilerek ekilmelidir. ANAHTAR KELİMELER : Simbiyotik azot tesbiti, Bradyrhizobium japp-nicum, soya fasulyesi, molibden, aşılama
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PhD Thesis NITROGEN FIXATION OF SOME Bradyrhizobium Japonicum STRAINS ON THE SOME SOYBEAN CULTIVARS AT THE DIFFERENT MOLYBDENUM LEVELS Süleyman ALTUNTAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Prof.Dr. Kor ay HAKTANIR 1992, Page : 107 Jury : Prof.Dr.K.HAKTANIR Prof. Dr. D. GÖKTAN Prof.Dr. K.GÜR In this research, Hodgson, Calland and Corsoy cultivars of soybean were inoculated by CB.1809, F.ll and R.649 Bradyrhizobium japonicum strains and additional the molybdenum was applied between 0-3 ppm. This experiment was conducted in greenhouse at 4x3x7 factorial random plot design with 4 replications. As a response of inoculation, shoot dry weights, total nitrogen content of shoot (N %) and related to both the total amount nitrogen of shoot were increased for all used cultivars. The interaction between cultivar X strain X molybdenum rate was found significant. According to this interactions we could say that in order to get a good benefit from inoculation; Hodgson cultivar + R. 649 strain + 1.5 ppm Mo; Calland cultivar + CB.1809 strain + no molybdenum; and Corsoy cultivar + CB.1809 strain + 0.5 ppm Mo, combinations should be used. KEY WORDS : Symbiotic nitrogen fixation, Bradyrhizobium japonicum, soybean, molybdenum, inoculation.