Social media regulations in cybersecurity
Siber güvenlikte sosyal medya düzenlemeleri
- Tez No: 866831
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM JİBRİN DANBATTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sosyal medyanın günlük yaşama yaygın entegrasyonu ile karakterize edilen bir dönemde, siber güvenlik ile düzenleyici çerçeve arasındaki etkileşim, araştırmanın kritik bir konusu haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, mevcut düzenlemeleri, endüstri uygulamalarını derinlemesine incelemek ve sosyal medyanın siber güvenlik üzerindeki karşılıklı etkisini incelemek için vaka analizleri yaparak, mevcut sosyal medya düzenlemelerinin siber tehditlere karşı koruma sağlama etkinliğini incelemektir; bu özellikle veri ihlalleri, kimlik hırsızlığı ve kötü niyetli faaliyetlere odaklanır. Bu çalışmada, araştırma nitel olarak sınıflandırılmış olup, mevcut düzenleyici çerçevelere ve dikkate değer siber güvenlik olaylarının incelenmesine odaklanmaktadır. Sistematik bir literatür tarama metodolojisi kullanarak, çalışma, sosyal medyadaki siber güvenlik zorluklarının doğasını ve kapsamını anlamak için mevcut literatürü toplamayı, değerlendirmeyi ve sentezlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın sonuçları ve bulguları, sosyal medya kullanıcıları, gruplar, şirketler, finans kurumları ve sıradan bireyler için faydalı olacaktır. Bu çalışma, sosyal medyanın düzenlenmesi ile siber güvenlik arasındaki karmaşık ilişkinin uygun bir incelemesini sunar; dijital iletişim ve çevrimiçi güvenliğin karmaşık kesişiminde gezinen politika yapıcılar, uygulayıcılar ve araştırmacılar için değerli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In an era characterized by the pervasive integration of social media into daily life, the interconnection between cybersecurity and the regulatory landscape has become a crucial subject of investigation. The goal of this study is to perform a thorough examination of current regulations, industry practices, and conducting case studies to examine the reciprocal influence of social media and cybersecurity, and a review of the literature to investigates the efficacy of existing social media regulations in safeguarding against cyber threats, with a particular focus on data breaches, identity theft, and malicious activities. In this study, the research is classified as qualitative, focusing on current regulatory frameworks and an examination of notable cybersecurity incidents. Employing a systematic literature review methodology, the study aimed to gather, evaluate, and synthesize existing literature to gain insights into the nature and extent of cybersecurity challenges in social media. Conclusion and findings from the study will be helpful to social media users, groups, corporations, financial institutions, and regular individuals. This study provides a relevant investigation of the complex correlation between the regulation of social media and cybersecurity, providing valuable insights for policymakers, practitioners and researchers navigating the complex intersection of digital communication and online security.