Aile hekimliğine başvuran 18 yaş ve üzeri hastalarda vitamin ve mineral takviyesi kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the use of vitamin and mineral supplements in patients 18 years and older who apply to family medicine
  1. Tez No: 866833
  2. Yazar: ZEYNEP SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE İNCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU KORKUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Çalışmamızda aile hekimliğine başvuran 18 yaş ve üzeri hastalarda vitamin ve mineral takviyesi kullanımı ile sosyodemografik özellikler, alışkanlıklar, kronik sağlık sorunları, kullanılan ilaçlar, diyet tutumları arasındaki ilişkileri değerlendirmek; vitamin ve mineral takviyesi kullanan hastaların kullandıkları takviyeyi, kullanma sebeplerini, kullanırken hangi faktörleri dikkate aldıklarını, sağlık profesyoneli tarafından kontrol edilip edilmediğini, vitamin ve mineral takviyeleri hakkında bilgi tutum ve davranışları değerlendirmek ve vitamin ve mineral takviyesi kullanımı hakkında farkındalığı artırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği ve Karabük Merkez Aile Sağlığı Merkezlerine Aralık 2023-Ocak 2024 tarihlerinde başvuran 18 yaş ve üzeri hastalara yapılmıştır. Katılımcılara 30 soruluk anket formu uygulanmıştır. Gönüllülük esasına göre yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanan anket formunda sosyodemografik bilgiler, alışkanlıklar, kronik hastalıklar, ilaç kullanımı, diyet tutumları, takviye kullanma durumu, kullananların hangi takviyeyi ne sıklıkla kullandığı, bir sağlık profesyoneli tarafından kontrol edilip edilmediği, vitamin ve minerallerin doğru kullanımıyla ilgili sorular sorulmuştur. Çalışmada elde edilen bulguların, istatistiksel analizleri için IBM SPSS Statistics 21.0 Windows, Version 21.0 programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken kategorik değişkenler frekans ve ilgili yüzde değerleriyle ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, the indicators of the relationships between the use of vitamin and mineral ratios recorded in those aged 18 and over and sociodemographic characteristics, competencies, chronic health problems, methods used, and dietary attitudes, as well as compliance with family medicine; patients using vitamins and minerals supplements, malfunctions in using them, not taking into account the ratios when working, not being controlled by a health professional, knowledge about vitamin and mineral supplements, their attitude and extinction values, and increasing the temperature about the use of vitamin and mineral supplements. Materials and Method: This cross-sectional descriptive study was conducted on patients aged 18 and over who applied to Karabük University Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinic and Karabük Central Family Health Centers between December 2023 and January 2024. A survey form with 30 questions was applied to the participants. The survey form, which was applied by face-to-face interview on a voluntary basis, included questions about sociodemographic information, habits, chronic diseases, medication use, diet attitudes, supplement use, which supplements the users used and how often, whether they were checked by a health professional, and the correct use of vitamins and minerals. was asked. IBM SPSS Statistics 21.0 Windows, Version 21.0 program was used for statistical analysis of the findings obtained in the study. When evaluating the study data, categorical variables were expressed with frequency and relevant percentage values.