Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası hastalarda osteoporoz farkındalık düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of the osteoporosis awareness level inpatients between the age of 18-65 who apply to the familymedicine polyclinic
  1. Tez No: 866834
  2. Yazar: GAMZE AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU KORKUT, DOÇ. DR. HABİBE İNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş ve Amaç: Osteoporoz ciddi sakatlıklara ve ölümlere sebep olabilen ancak erken teşhis ve tedavi ile önlenmesi mümkün bir hastalıktır. Çalışmamız 18-65 yaş aralığındaki hastalarda osteoporoz farkındalık düzeyini değerlendirmeyi ve osteoporoz risk faktörleri hakkında farkındalığı arttırmayı amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı tipteki bu çalışma 15.12.2023-15.03.2024 tarihleri arasında 18-65 yaş aralığında olan 480 hasta ile yapıldı. Yabancı uyruklu bireyler, gebeler ve çalışmaya katılmaya gönüllü olmayan kişiler çalışma dışı bırakıldı. Katılımcılar; Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği ile Karabük il merkezinde yer alan üç adet aile sağlığı merkezine başvuran hastalardan oluşmaktaydı. Çalışmaya katılmayı kabul eden hastalardan yazılı onam alınarak yüz yüze anket uygulandı. Araştırmada bireylerin sosyodemografik özellikleri ile kronik hastalıklarının, düzenli kullanılan ilaçlarının, beslenme alışkanlıklarının, fiziksel aktivite yapma durumlarının, takviye kullanımlarının, menopoz, doğum ve gebelik ile ilgili durumlarının sorgulandığı toplam 29 sorudan oluşan anket formu ile osteoporoz farkındalık ölçeği kullanıldı. Osteoporoz farkındalık ölçeği; kemik fizyolojisi (6 madde), risk faktörleri (5 madde), koruyucu davranışlar (7 Madde), egzersiz (4 madde), osteoporozun özellikleri (5 madde) olmak üzere 5 alt boyuttan oluşmaktadır. Ölçeğin ters puanlanan maddesi ve kesme noktası bulunmamaktadır. Ölçek 4'lü likert formunda toplam 27 sorudan oluşmaktadır. Cevaplar hiç bilmiyorum (1), biraz biliyorum (2), biliyorum (3), çok iyi biliyorum (4) şeklinde puanlanmaktadır. Ölçekten alınacak toplam puan 27-108 arasındadır. Ölçekten alınan puan arttıkça osteoporoza yönelik farkındalık artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Osteoporosis is a disease that can cause serious disability and death but can be prevented with early diagnosis and treatment. The objective of our study was to evaluate the level of osteoporosis awareness among individuals aged 18-65 years and to increase awareness of osteoporosis risk factors. Material and Method: This cross-sectional and descriptive study was conducted between 15.12.2023 and 15.03.2024 with 480 patients aged between 18 and 65 years. Individuals who were foreign nationals, pregnant women, and who did not volunteer to participate were not included in the study. Participants were selected from the patients who applied to Karabük Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic and three family health centers located in Karabük city center. The patients who agreed to participate in the study gave written informed consent and a face-to-face questionnaire was administered. A questionnaire form consisting of a total of 29 questions on sociodemographic characteristics, chronic diseases, regularly used medications, dietary habits, physical activity, supplement use, menopause, childbirth and pregnancy, and osteoporosis awareness scale was used in the study. The osteoporosis awareness scale consists of 5 sub-dimensions: bone physiology (6 items), risk factors (5 items), protective behaviors (7 items), exercise (4 items), and characteristics of osteoporosis (5 items). There are no reverse-scored items and no cut-off points. The scale is made up of 27 4-point Likert-type items. Answers are scored as I do not know at all (1), I know a little (2), I know (3), I know very well (4). The total score that can be obtained from the scale is between 27-108. As the score obtained from the scale increases, awareness of osteoporosis increases.