Yetişkinlerde erken dönem uyumsuz şemalar, aleksitimi düzeyleri ve ilişki doyumu arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationships between early maladaptive schemas, alexithymia levels, and relationship satisfaction i̇n adults
- Tez No: 866836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KADRİ GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetişkinlerde erken dönem uyumsuz şemalar, aleksitimi düzeyleri ve ilişki doyumu arasındaki ilişkilerin incelendi. Değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla nicel araştırmalardan ilişkisel tarama modeli kullanıldı. Verileri toplamak için katılımcılara demografik bilgi formu, Young Şema Ölçeği Kısa Form 3, Toronto Aleksitimi Ölçeği ve İlişki Doyumu Ölçeği uygulandı. Araştırmanın örneklemini 18-65 yaş arasında olan ve ilişkisi bulunan 375 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın sonuçlarına göre, erken dönem uyumsuz şemalar ve aleksitimi ile ilişki doyumu arasında negatif yönlü anlamlı ilişki saptandı. Erken dönem uyumsuz şemalar ile aleksitimi arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu saptandı. Aleksitimi ve erken dönem uyumsuz şemalar değişkenlerinin ilişki doyumunu anlamlı olarak yordadığı belirlendi. İlişki doyumu incelenirken aleksitimi ve erken dönem uyumsuz şemalar göz ardı edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationships between early maladaptive schemas, alexithymia levels and relationship satisfaction in adults. Relational screening model from quantitative research was used to determine the relationship between variables. To collect the data, demographic information form, Young Schema Scale Short Form 3, Toronto Alexithymia Scale and Relationship Satisfaction Scale were applied to the participants. The sample of the study consisted of 375 people between the ages of 18-65 who were in a relationship. According to the results of the study, a significant negative relationship was found between early maladaptive schemas and alexithymia and relationship satisfaction. There was a significant positive relationship between early maladaptive schemas and alexithymia. It was determined that alexithymia and early maladaptive schemas variables significantly predicted relationship satisfaction. When examining relationship satisfaction, alexithymia and early maladaptive schemas should not be ignored.