Belirli tip fonksiyon sınıfı için kesirli reaksiyon ve kesirli kinetik enerji denklemleri
Fractional reaction and fractional kinetic energy equations for acertain type of function class
- Tez No: 866837
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURMUŞ ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde, kompleks integral gösterilişinin çekirdeği iki değişkenli olan bir fonksiyon sınıfı tanımlanmıştır. Tanımlanan bu fonksiyon sınıfına ait olması gereken fonksiyonların kompleks integral gösterilişlerindeki çekirdeğin özellikleri incelenmiştir. Bu sınıftan alınan keyfi bir fonksiyon için kesirli reaksiyon ve kesirli kinetik denklemleri elde edilip çözülmüştür. Son olarak, elde edilen bu denklem ve çözümlerdeki fonksiyonların kompleks integral gösterilişlerindeki çekirdekler özel seçilerek farklı tipte yeni kesirli reaksiyon ve kesirli kinetik denklemleri ve çözümleri elde edilmiştir. Böylece, hem literatürdeki çalışmaları içine alan bir çalışma olmuş hem de literatüre yeni kesirli reaksiyon ve kesirli kinetik denklemler ve çözümleri elde ederek katkıda bulunulmuştur. Tezin bir kısmı 35. Ulusal Matematik Sempozyumunda“Kesirli Reaksiyon Denklemi ve Kesirli Kinetik Denklemleri Üzerine”başlığı altında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a class of functions with a two-variable kernel for the representation of complex integral notation has been defined. The properties of the kernel in the complex integral representations of functions belonging to this defined class have been examined. Fractional reaction and fractional kinetic equations for an arbitrary function taken from this class have been derived and solved. Finally, by specifically selecting the kernels in the complex integral representation of the functions obtained from these equations and solutions, new types of fractional reaction and fractional kinetic equations and their solutions have been obtained. Thus, this study encompasses existing literature and contributes to the literature by obtaining new fractional reaction and fractional kinetic equations along with their solutions. A part of the thesis was presented at the 35th National Mathematics Symposium under the title "On Fractional Reaction Equation and Fractional Kinetic Equations.