Uyarlamalı denetim yöntemlerinin sıvı yakıtlı roketlerde itki vektör denetim sistemlerine uygulanması
Application of adaptive control techniques on propulsionvector control systems in liquid propellant rockets
  1. Tez No: 866838
  2. Yazar: ABDULKADİR KANDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÖLEN KUMBAY YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İtki Vektör Sistemleri, savaş uçakları, uzay araçları veya roket sistemlerinde motorlar tarafından üretilen itme kuvvetinin açısını veya açısal hızını kontrol etmek için kullanılır. Belirli denetim yöntemleriyle İtki Vektör Sistemlerine hareket yeteneği sağlama süreci İtki Vektör Denetimi olarak adlandırılır. Bu denetim sistemleri, çevresel koşullardan kaynaklanan bozucuların ve sistem parametrelerindeki değişikliklerin etkisi altında dahi etkili bir başarım sergilemelidir. Bu tez, Dolaylı ve Doğrudan Özayarlamalı Model Dayanaklı Denetim ve Oransal Tümlevsel Denetim yaklaşımlarının İtki Vektör Sistemlerinin denetiminde kullanılması ile elde edilen sonuçları içermektedir. Bu denetim yaklaşımları iki farklı yapıda kullanılmıştır. Bunlardan ilki, bir iç hız döngüsü ve bir dış pozisyon döngüsüne sahip olan ardışık denetim yapısı, diğeri ise tek döngülü pozisyon denetim yapısıdır. Her iki yaklaşım da hem benzetim hem de uygulama çalışmaları aracılığıyla detaylı bir biçimde incelenmiştir. Benzetimler esnasında sistem bir dizi bozucuya maruz bırakılarak yöntemlerin bozucu bastırma başarımları da karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada elde edilen gerçek zamanlı uygulama sonuçları Dolaylı ve Doğrudan Özayarlamalı Model Dayanaklı Denetim ile Dolaylı Oransal Tümlevsel Denetim yöntemlerinin tatmin edici başarım gösterdiğini ortaya koymuştur. Doğrudan Özayarlamalı Oransal Tümlevsel Denetim yöntemi ise, benzetim çalışmalarında sergilediği yüksek denetim başarımına rağmen gerçek zamanlı olarak başarılı bir şekilde uygulanamamıştır. Tüm uygulama sonuçları dikkate alındığında Dolaylı Özayarlamalı Model Dayanaklı Denetim yaklaşımı hem ardışık hem de tek döngülü denetim yapısında en iyi sonucu vermiştir.
Özet (Çeviri)
Thrust Vector Systems are used to control the angle or angular velocity of the thrust generated by engines in combat aircraft, spacecraft, or rocket systems. The process of enabling movement capability in Thrust Vector Systems through specific control methods is known as Thrust Vector Control. These control systems must effectively counteract disturbances and changes in system parameters resulting from environmental conditions. This thesis encompasses the results obtained from the utilization of Indirect and Direct Self-Tuning Model Reference and Proportional-Integral Control approaches in the control of Thrust Vector Systems. The control approaches mentioned have been utilized in two distinct methodologies. One methodology employs cascade control, which incorporates an inner speed loop and an outer position loop. The other methodology utilizes a single-loop position control strategy. Both control strategies have undergone rigorous testing through simulations and real-time experimentation. In simulations, the methods are subjected to various disturbances to assess their respective disturbance rejection capabilities, providing comprehensive insights into their comparative The real-time application results obtained in this study reveal that both Indirect and Direct Self-Tuning Model Reference and Indirect Self-Tuning Proportional-Integral Control methods demonstrated satisfactory control performances. However, it's noteworthy that the Direct Self-Tuning Proportional-Integral Control approach, despite its promising performance in simulations, could not be successfully executed in real-time. Among all the application results, Indirect Self-Tuning Model Reference Control emerged as the most effective approach, showcasing superior performance. performances