Öncelikli bütçeleme: Seçilmiş ülke uygulamaları ve Türkiye üzerine bir değerlendirme
Priority budgeting: Selected country practices and an evaluation on Turkey
- Tez No: 866839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM DİDİNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Öncelikli bütçeleme, kaynakların belirli bir amaca odaklanması ve bütçe döngüsü araçlarıyla daha üst düzey sonuçlar elde etme çabasıdır. İlgili kapsamda son dönemde toplumsal cinsiyet eşitliği önceliğini sağlamak için toplumsal cinsiyet bütçesi, iklim değişikliği ve çevre öncelikleri için ise yeşil bütçe gibi daha kapsayıcı yaklaşımlar benimsenmiştir. Bu çevçevede çalışmanın amacı, söz konusu bütçe yaklaşımlarının temel esaslarını belirlemek ve Türkiye'deki durumu incelemektir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Türkiye'de bütçe programlarının cinsiyet eşitliğini yeterince vurgulamadığı ve politika öncelikleri içinde cinsiyet temelli politikaların sınırlı kaldığı tespit edilmiştir. Bu çerçevede kamu idarelerinin cinsiyet perspektifini politika yapımı ve bütçeleme süreçlerine entegre etmelerine, farkındalık oluşturmalarına ve cinsiyete duyarlı veri ve istatistik üretmelerine ihtiyaç duyulduğu görülmüştür. Yeşil bütçe açısından, bütçe programlarının sürdürülebilir iklim ve çevre hedeflerini dikkate aldığı; ancak belirlenen hedeflere ulaşılamadığı tespit edilmiştir. Bütçe programlarının yeşil bütçe ilkelerini benimsemesi, kaynakların yeşil projelere yönlendirilmesi, iklim politikalarının etkin bir şekilde uygulanması, Türkiye'de çevresel etkilerin belirlenmesi için yeşil etiketleme sisteminin hayata geçirilmesi ve denetim mekanizmalarının güçlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Priority budgeting is an effort to focus resources on a specific objective and to achieve higher level results through budget cycle tools. In this context, more inclusive approaches such as gender budgeting to prioritize gender equality and green budgeting for climate change and environment priorities have recently been adopted. Within this framework, the aim of this study is to identify the basic principles of these budget approaches and to analyze the situation in Turkey. As a result of the assessments made, it was found that budget programs in Turkey do not emphasize gender equality sufficiently and gender- based policies remain limited in policy priorities. In this framework, there is a need for public administrations to integrate gender perspective into policy-making and budgeting processes, raise awareness and produce gender-sensitive data and statistics. In terms of green budget, it was found that budget programs take into account sustainable climate and environment targets; however, the targets set were not achieved. It was concluded that budget programs should adopt green budget principles, resources should be directed to green projects, climate policies should be implemented effectively, a green labeling system should be implemented to identify environmental impacts in Turkey and audit mechanisms should be strengthened.