Vurmalı çalgıların çağdaş dönemdeki yeri
Percussion instruments in contemporary period
  1. Tez No: 866840
  2. Yazar: GÖKAY BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DENİZ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada vurmalı çalgıların çağdaş dönem'deki gelişimi incelenmiş ve bu dönem hakkında bilgiler verilmiştir. Çağdaş dönemde tınıları değişen vurmalı çalgıların detaylarına inilmiş ve gelişmelerinin nasıl gerçekleştiği orkestra partisyonları ve fotoğrafları ile sunulmuştur. Müzik terimleri ve vurmalı çalgıların tarihçesinin nasıl geliştiği ortaya konmuştur. İlk çağlardan itibaren vurmalı çalgıların av, tapınma, kutsama, dua, eğlence ve ağıt için kullanıldığı açıklanmış, Eski Mısır ve Mezopotamya'daki müzik aletlerine değinilmiştir. Vurmalı çalgıların ilk örneklerinden olan erken dönem çalgılarından bahsedilmiş günümüze kadar bu gelişimde en çok kullanılan vurmalı çalgılar araştırılmış, her biri hakkında ayrıntılı açıklamalar yapılmıştır. Bunun yanında çağdaş dönem vurmalı çalgılara orkestra eserlerinden örnekler verilerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the development of percussion in comteporary period was investigated and information was given about contemporary period. Percussion which was changed timbre was descended in contemporary period and it was preseted now the development became fact with partitions and pictures. It was exposed how the musical terms and history of percussion developed.It was explained that percussion was used for hunt,adoration,beatification,devation,fun and mourning in ancient times Musical instruments in Ancient Egypt and Mesopotamia was mentioned.Insruments of early period which was the first examples of percussion was referred,mostly used percussion was searched in this development until today,detailed statement was made about each of them.Besides, it was presented by giving examples of orchestra works to percussion during the contemporary period.