Neer tip 3 ve tip 4 proksimal humerus kırıklarında açık redüksiyon internal fiksasyon ile hemiartroplastinin orta-uzun dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of medium-long term results of open reduction internal fixation and hemiarthroplasty in Neer type 3 and type 4 proximal humerus fractures
- Tez No: 886207
- Danışmanlar: DR. MEHMET FARUK ÇATMA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada Neer Tip 3 ve Tip 4 humerus üst uç kırıkları sonrası uygulanan plak osteosentez ile parsiyel omuz protezinin orta-uzun dönemde fonksiyonelliğe etkisini ve komplikasyonlarını kıyaslamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışma Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne Ocak 2010 -Mayıs 2021 tarihleri arasında Neer 3 ve 4 parçalı proksimal humerus kırığı nedeniyle başvuran ve cerrahi olarak açık redüksiyon internal fiksasyon(ar-if) ve/veya parsiyel omuz protezi cerrahisi yapılmış 165 erişkin hasta tespit edilerek yapıldı. Plak osteosentez veya hemiartroplasti uygulanan en az iki yıllık takibi olan, 63(30 kadın, 33 erkek; ort. yaş; 59 yıl; dağılım 24-88 yıl) erişkin hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların 48'ine plak osteosentez, 15'ine hemiartroplasti uygulandı. Constant omuz skoru, DASH skoru, Oxford omuz skoru, lateral elevasyon, öne fleksiyon dereceleri ile fonksiyonel sonuçlar değerlendirildi. Hastaların yaş, cinsiyet, kırık tipi, sigara kullanımı, dominant el etkilenimi, greft kullanımının fonksiyonel sonuçlar üzerine etkisi incelendi. Komplikasyonlar her iki grup için not edildi. Veriler SPSS 22 ile analiz edildi. Bulgular: Ortalama takip süresi 59 ay (24-142) olarak görüldü. Constant skoruna göre 5(%7,9) zayıf, 18(28,6) vasat, 23(%36,5) iyi, 17(%27) mükemmel sonuç tespit edildi. Oxford skoru ortalama 39,89±8,34(8-48) puan, DASH skoru 21,63±20,39 (1-89) puan görüldü. Constant ve Oxford skorları plak osteosentez grubunda daha yüksek izlenirken, DASH skoru plak grubunda daha düşük izlendi. Bağımsız değişkenlerin fonksiyonel skorlara etkisi incelendiğinde yaş, Neer kırık tipi, cerrahi tercihi, öne fleksiyon ve lateral elevasyon dereceleri anlamlı bulundu. 8 (%12,7) hastada komplikasyon görüldü. 3(%4,8) avasküler nekroz, 2(%3,2) vida penetrasyonu, 1(%1,6) kaynamama, 1(%1,6) implant failure, 1(%1,6) enfeksiyon görüldü. Sonuç: Çok parçalı proksimal humerus kırığı cerrahi tedavisinde fonksiyonel skorlar plak osteosentez grubunda anlamlı olarak üstün görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: In this study, we aimed to compare the effect of plate osteosynthesis and partial shoulder prosthesis applied after Neer Type 3 and Type 4 proximal humerus fractures on functionality and complications in the medium-long term. Materials and Methods: This retrospective study was conducted by identifying 165 adult patients admitted to Ankara Diskapi Yildirim Beyazit Training and Research Hospital due to Neer 3 and 4 type proximal humerus fracture and surgically treated with open reduction internal fixation(orif) and/or partial shoulder prosthesis surgery between January 2010- May 2021. 63(30 women, 33 men; avg. with at least two years of follow-up, who underwent plate osteosynthesis or hemiarthroplasty. age; 59 years; distribution 24-88 years) adult patients were included in the study. 48 of the patients underwent plate osteosynthesis, 15 underwent hemiarthroplasty. Functional results were evaluated by Constant shoulder score, DASH score, Oxford shoulder score, lateral elevation, forward flexion degrees. The effects of age, gender, fracture type, smoking, dominant hand influence, graft use on functional results of the patients were examined. Complications were noted for both groups. The data were analyzed with SPSS 22. Results: The average follow-up period was 59 months (24-142). According to the Constant score, 5 (7.9%) poor, 18 (28.6) mediocre, 23 (36.5%) good, 17 (27%) excellent results were determined. The average Oxford score was 39.89±8.34(8-48) points, the DASH score was 21.63±20.39 (1-89) points. Constant and Oxford scores were higher in the plate osteosynthesis group, while DASH score was lower in the plate group. When the effect of independent variables on functional scores was examined, age, Neer fracture type, surgical preference, forward flexion and lateral elevation degrees were found to be significant. Complications were observed in 8 (12.7%) patients. Avascular necrosis was observed in 3 (4.8%), screw penetration in 2(3.2%), nonunion in 1(1.6%), implant failure in 1(1.6%), infection in 1(1.6%). Conclusion: Functional scores were significantly superior in the plate osteosynthesis group in the surgical treatment of a multi-part proximal humerus fracture.