Hiperbarik oksijen tedavisinin, sıçanlarda, intraoperatif ekstrakorporeal radyasyon verilmiş kemiklerde; gretf inkorporasyonuna etkisinin araştırılması
Effects of hyperbaric oxygen therapy on graft incorporation of intraoperatif extracorporeal irradiated rat bones
  1. Tez No: 86685
  2. Yazar: İSMAİL ERHAN MUMCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM BABACAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, radyasyon nekrozu olan kemiklerde, hiperbarik oksijen tedavisinin kaynama ve greft inkorporasyonuna olumlu etkilerini göstermektir. Bu amaçla 76 adet wistar albino cinsi erkek sıçan (ortalama ağırlık 276.842 gr., ortalama yaş 6 ay ( 5-7 ay) ) öpere edilerek, tibia diafizyel segment çıkartıldı, intraoperatif ekstracorporeal 50 Gy ışınlamayı takiben anatomik yerine fikse edildi. Sıçanlar iki gruba ayrıldı. Deney grubuna postop 1. günden itibaren hiperbarik oksijen uygulandı. Diğer grup kontrol grubu olarak ayrıldı. Tedavi görmediler. Sıçanlar 15. gün, 45. gün, 90. gün ve 120. günde sakrifiye edildiler. Greft klinik, radyolojik ve histolojik olarak değerlendirildi. Değerlendirme sonrası elde edilen değerler Mann-Whitney U testi kullanılarak karşılaştın İdi. p < 0,05 olarak bulundu. İstatistiksel olarak ileri derecede anlamlı kabul edildi. Histolojik olarak greftin daha çabuk ve iyi kaynadığı, kemikleşmenin hızlandığı görüldü. Kontrol grubunda inkorporasyonun daha geç ve kıkırdak yönde olduğu görüldü. Deney grubunda inkorporasyonun her safhada daha hızlı olduğu gelişmelerin kontrol grubunda daha geç olduğu görüldü. İnkorporasyonun deney grubunda daha çok kemikleşme yönünde, kontrol grubunda ise kırıkrdak yönde olduğu görüldü. Sonuç olarak hiperbarik oksijen tedavisinin osteoradyonekrozlu kemikte inkorporasyonu hızlandırdığı kanaatine varıldı. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to demonstrate the positive effects of hyperbaric oxygen therapy on ossification and graft incorporation. For this purpose, diaphyseal segment of tibias of 76 Wistar albino rats (with median 276.842 g. of weight and 6 months of age) were removed and relocated to their anatomical sites after an extracorporeal application of 50 Gy radiation during the operation. Rats were separated into two subgroups; the experimental group was exposed to postoperational hyperbaric oxygen beginning from the first day while the control group has no received no therapy at all. Rats were examined following sacrification at the end of the 15.,45., 90., and 120. Days.