Türkiye'de iklim haberciliğinin yeni medyada görünümü
The view of climate journalism in new media in Turkey
- Tez No: 866844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İklim değişikliğinin beraberinde getireceği sorunlar tüm canlı yaşamını etkileyerek dünyayı geri dönüşü olmayacak zararlarla karşı karşıya bırakmaktadır. Canlı yaşamının sürdürülebilirliği, orman yangınları sonucunda ormansızlaşma, kuraklık, aşırı yağışlar, böcek istilaları, buzul erimeleri ve virüs salgınları gibi pek çok konuda iklim krizi dünyayı apokaliptik bir düzeye sürükleme potansiyeline sahiptir. Doğa felaketlerinin yanı sıra krize bağlı diğer sonuçlar da sosyal, ekonomik ve politik alanda kendini göstermektedir. Bilim insanlarının iklim krizi ve yaratacağı etkileri ortaya koyan çalışmaları kamuoyuna aktarılmadıkça ve uluslararası alanda devletler iklim krizi kararlarında ortak hareket etmedikçe bir çözüm üretmeye yardımcı olamayacaktır. Bu nedenle iklim krizini kamuoyunun gündeminde tutarak halkı konu hakkında daha bilinçli yapacak, siyasi alanı da iklim krizine yönelik hedefler konusunda uyaracak aygıt medyadır. Bu konuda iklim haberciliği yeni bir alan olarak gelişme göstermektedir. Toplumun iklim krizi ve getireceği tehlikeler hakkında doğru ve yeterli düzeyde haber alması ve bu anlamda bilinç kazanması gerekmektedir. Bu çalışmayla amaçlanan, iklim krizine dair ortak hareket bilincini yükseltmek için kamuoyuna gereken bilgiyi aktaracak olan medyanın yeni medya aracılığıyla iklim krizi haberlerine gündemde daha çok yer vermesine, krizin etki ve sonuçlarının okuyucuya doğru terminolojik bilgiyle sunulmasının önemine dikkat çekmektir. Çalışmada yeni bir uzmanlaşma alanı olarak iklim haberciliğinin gelişimi üzerinde durulmuş; Anaakım ve Alternatif medyada iklim haberleri incelenmiştir. Alternatif haber siteleri olarak iklimhaber.org ve yeşilgazete.org; Anaakım medya haber siteleri için ise tirajı en yüksek belirlenen Hürriyet ve Sabah internet portalında yer alan iklim krizi haberleri içerik analizi analizi yöntemiyle incelenmiştir. Belirlenen internet haber portallarında iklim krizi haberlerinin dağılımı, haberlerin niteliği, haberin aktörleri, iklim değişikliği temaları ve iklim haberlerinde kullanılan yazılı ve görsel kaynaklar oluşturulan kategoriler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, değerlendirmeye alınan alternatif medya kuruluşu iklimhaber.org ve yeşilgazete.org haber sitelerinde iklim krizi haberlerinin daha çok politik ve ekonomik çerçevede oluşturulduğu, haber kategorilerinin anaakım medyadan farklı olduğu ancak haber içeriklerinin anaakım medyanın iklim haber içeriklerine benzediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Climate change brings with it problems that affect all living beings, leaving the world facing irreversible damages. The sustainability of life is at risk due to deforestation resulting from forest fires, droughts, excessive rainfall, insect invasions, glacier melt, and virus outbreaks, among many other climate crisis-related issues. Climate crisis has the potential to push the world to an apocalyptic level. In addition to natural disasters, the crisis's other consequences manifest in the social, economic, and political spheres. Unless scientists' studies on the climate crisis and its impacts are communicated to the public and states act collectively on climate crisis decisions internationally, a solution cannot be achieved. Therefore, the media plays a critical role in keeping the climate crisis on the public agenda, making people more aware of the issue, and alerting the political arena to goals related to the climate crisis. Climate journalism is emerging as a new field in this regard. It is essential for society to receive accurate and sufficient news about the climate crisis and its dangers, gaining awareness in this regard. The aim of this study is to draw attention to the importance of mainstream and alternative media giving more prominence to climate crisis news through new media to increase public awareness of collective action against the climate crisis. The study focuses on the development of climate journalism as a new specialization field, examining climate news in mainstream (Hürriyet and Sabah) and alternative (iklimhaber.org and yeşilgazete) media through content analysis. The distribution of climate crisis news on the selected internet news portals, the quality of news, the actors in the news, climate change themes, and the written and visual sources used in climate news were evaluated within the framework of created categories. In this context, it was found that climate crisis news in alternative media outlets such as iklimhaber.org and yeşilgazete focuses more on the political and economic framework, with news categories differing from mainstream media. However, the content of the news is similar to mainstream media's climate news content.