Amfoterik hidrojellerin sentezi karakterizasyonu ve boyarmadde adsorpsiyonu
Synthesis characterization and dye adsorption of amphoteric hydrogels
- Tez No: 866843
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DELİBAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDEN ASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında, amfoterik hidrojellerin sentezi ve hidrojeller kullanılarak sulu çözeltilerden boyaların adsorpsiyon yöntemi ile giderilmesi araştırıldı. Sentezlenen hidrojeller karakterize edildi. Adsorban sentezi çalışmalarında sodyum 4- vinilbenzensulfonat (4VBS) ve [2-(Methakriloiloksi)etil]trimetilamonyum klorür(MOEAMCl) monomerleri ile N, N'-metilenbisakrilamit (MBAAm) çapraz bağlayıcısı ve amonyum persülfat (APS) radikalik başlatıcısı kullanılarak beş farklı hidrojel sentezlendi. Hidrojellerin karakterizasyonu FTIR, SEM, TGA teknikleri kullanılarak yapıldı. Sentezlenen hidrojellerin farklı ortamlarda (pH 3, 5, 8 ve 10 tampon çözeltileri ile üre ve NaCl) şişme çalışmaları gerçekleştirildi. Şişme sonuçlarına göre hidrojellerin pH 3'te en fazla şişme davranışı gösterdiği ve pH arttıkça şişme davranışının azaldığı belirlendi. pH 3'te artan 4VBS monomer oranı ile birlikte şişme oranlarında önemli miktarda azalma belirlendi. Adsorpsiyon çalışmalarında adsorbanın nötral yükünün (pHpzc) önemli bir ölçüt olması nedeniyle sentezlenen amfoterik hidrojelin nötral yük noktası 4,5 olarak belirlendi. Adsorpsiyon çalışmalarında asidik boya olarak Tartrazin (TART) ve bazik boya olarak Metilen Mavisi (MM), adsorban olarak SYB-5 [4VBSMOEAMCl (50:50)] hidrojeli seçildi. SYB-5 hidrojeline TART ve MM adsorpsiyonunda, ortam pH'sının, adsorban miktarının, sürenin, boya başlangıç derişiminin, sentetik deniz suyu (SDS) etkisinin, sıcaklığın etkileri araştırıldı. Optimum şartlarda (m=0,15 g; pH=10 ve V=50 mL) SYB-5 hidrojeline MM adsorpsiyonunda adsorpsiyon kapasitesi 137 mg/g ve TART adsorpsiyonunda (m=0,5 g; pH=1,5 ve V=50 mL) adsorpsiyon kapasitesi 16 mg/g olarak belirlendi. Boya karışımlarında (50:25 ppm MM:TART karışımı ) MM adsorpsiyonu etkin bir şekilde gerçekleşirken TART adsorpsiyonu zayıf olarak gerçekleşti.
Özet (Çeviri)
Inthisthesis, synthesis of amphoteric hydrogels and removal of dyes from aqueous solutions by adsorption method using hydrogels were investigated. The synthesised hydrogels were characterised. In adsorbent synthesis studies, hydrogels were synthesised using sodium 4-vinylbenzene sulfonate (4VBS) and [2- (Methacryloyloxyloxy)ethyl]trimethylammoniumchloride (MOEAMCl) monomers, N,N'- methylenebisacrylamide (MBAAm) crosslinker and ammonium persulfate (APS) radicalinitiator. The hydrogels were characterised using FTIR, SEM, TGA techniques. Swelling studies of the synthesised hydrogels were carried out in differentenvironments (pH=3,5, 8 and 10 buffer solutions with ure and NaCl). According to the swelling results, it was determined that the hydrogels showed the highest swelling behaviour at pH 3 and the swelling behaviour decreased as the pH increased. A significant decrease in swelling ratios was determined with increasing 4VBS monomer ratio at pH 3. Since theneutralcharge of the adsorbent (pHpzc) is an important criterion in adsorption studies, the neutral charge point of the synthesised amphoteric hydrogel was determined as 4,5. Tartrazine (TART) as acidic dye and Methylene Blue (MM) as basic dye and SYB-5 [4VBS-MOEAMCl (50:50)] hydrogel as adsorbent were selected for adsorption studies. The effects of ambient pH, adsorbent amount, time, dye initialconcent ration, synthetic sea water (SDS) effect and temperature on the adsorption of TART and MM on SYB-5 hydrogel were investigated. Under optimum conditions (m=0.15 g; pH=10 and V=50 mL), the adsorption capacity for MM adsorption on SYB-5 hydrogel was 137 mg/g and for TART adsorption (m=0.5 g; pH=1.5 and V=50 mL) was 16 mg/g. Indyemixtures (50:25 ppm MM:TART mixture), MM adsorption occurre defficiently while TART adsorption was weak.