Dizel motorlu ve tam elektrikli forkliftlerin çalışma parametreleri açısından kıyaslanması
Comparison of diesel engine and fully electric forklifts in terms of operating parameters
- Tez No: 866878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Mechanical Engineering, Automotive Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Forkliftler (İstif makineleri), çatallı kolları ile herhangi bir yükü alıp kaldırarak belirli bir mesafeye taşıyıp istiflemeye yarayan makinelerdir. Forkliftler; limanlar, antrepolar, depolar, fabrikalar ve havaalanlarında; depolama, stoklama, ambarlama gibi işlerde ekonomik olarak iş gören; aynı zamanda malzeme yükleme, boşaltma ve taşıma hizmetlerinde kullanılan ve yapılacak olan işin cinsine göre ilgili ataşman bağlantısı ile kullanılırlar. Forkliftlerin yük kaldırma kapasiteleri 1 ile 40 ton arasında değişmektedir. Genelde yük kaldırma yükseklikleri 3-7 metre olmakla birlikte, özel maksatlarla bu mesafe 8-9 metreye kadar arttırılabilmektedir. Kapalı çalışma bölgelerinde 4 ila 8 km/h ve açık alanlarda ise 10 ila 15 km/h hız aralıklarında kullanılabilmektedirler. Forklift teknolojisi özellikle tam elektrikli forklift konusunda batarya teknolojisinin gelişmesine paralel olarak hızlı bir gelişim seyri göstermektedir. Bu bağlamda forklift üreticilerinin çoğu tüm ürün portföyünün neredeyse yarısını oluşturan tam elektrikli forklift üretimine yönelmişlerdir. Bu çalışmada günümüz trendi de dikkate alınarak dizel motorlu ve tam elektrikli forkliftlerin iki adet işletme ve bir adet konfor parametresi mukayese edilmiştir. Bu amaca yönelik olarak tam elektrikli forkliftlerin VDI 2198 standardına göre yakıt/enerji tüketim değeri dizel forkliftten %85 daha düşük olarak tespit edilmiştir. Tam elektrikli forkliftin ilk yatırım maliyeti aynı kapasitedeki bir dizel forklifte göre daha yüksek olması, batarya değişiminin de zaman içerisinde tam elektrikli forklift için ilave bir maliyet oluşturmasına rağmen; günlük 7 saat ve üzeri kullanımlarda maliyet farkını 1 yıldan daha kısa bir sürede amorti edebildiği saptanmıştır. Yine ANSI/ITSDF B56 standardına göre iç ve dış gürültü ölçümlerinde tam elektrikli forkliftlerin kayda değer bir şekilde daha az gürültü düzeyine sahip olduğu ve ISO 6292 standardına göre de frenleme performanslarının her iki forklift içinde belirtilen sınırlar dahilinde gerçekleştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Forklifts (Counterbalance Forklift) are machines that are used to take any load with forked arms and lift it and carry it to a certain distance and stack it. Forklifts; in ports, warehouses, storages, factories and airports; which work economically in jobs such as storage, stocking, warehousing; They are also used in material loading, unloading and transportation services and are used with the relevant attachment connection according to the type of work to be done. The lifting capacities of forklifts range between 1 and 40 tons. Generally, lifting heights fall within the range of 3 to 7 meters, although specialized applications may require heights extended up to 8-9 meters. Operational speeds are typically range from 4 to 8 km/h in confined working environments and 10 to 15 km/h in open areas. Forklift technology shows a rapid development course in parallel with the development of battery technology, especially in full electric forklifts. In this context, most forklift manufacturers have turned to full electric forklift production, which accounts for almost half of their entire product portfolio. In this study, two operating parameters and one comfort parameter of diesel engine and full electric forklifts were compared also considering today's trend. For this purpose, the fuel/energy consumption value of full electric forklifts according to the VDI 2198 standard was found to be 85% lower than the diesel forklift. Although the initial investment cost of a full electric forklift is higher than a diesel forklift of the same capacity and battery replacement is an additional cost for a full electric forklift over time, it has been determined that it can amortize the cost difference in less than 1 year for daily use of 7 hours or more. Again it has been determined, according to ANSI/ITSDF B56 standard, full electric forklifts have significantly lower noise levels in internal and external noise measurements and according to ISO 6292 standard, braking performances are within the specified limits for both forklifts