Sürdürülebilir süreç inovasyonunda işletme değerlerinin rolü: Bir işletme incelemesi
The role of business values in sustainable process innovation: A business review
- Tez No: 866877
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sürdürülebilir süreç inovasyonu, günümüz iş dünyasında giderek artan bir öneme sahiptir. İşletmeler, çevresel ve toplumsal sorumluluklarını yerine getirirken aynı zamanda rekabet avantajı elde etme arayışındadırlar. Bu sebeple de sürdürülebilirlik hedeflerini iş süreçlerine entegre etme yollarını ve bu entegrasyonun işletmelere sağladığı faydaları araştırma çalışmalarına başlamışlardır. Bugün işletmeler, sürdürülebilirlik odaklı tüketici talepleri, regülasyonlar ve toplumsal beklentiler gibi faktörlerle karşı karşıyadırlar. Bu bağlamda, sürdürülebilir süreç inovasyonu, işletmelerin; kaynaklarını daha verimli kullanmalarını, atıklarını azaltmalarını, çevresel etkilerini minimize etmelerini ve toplumsal boyutta daha etik, şeffaf bir yaklaşım benimsemelerini sağlayarak rekabet avantajı elde etmelerine olanak tanımaktadır. Ayrıca, bu tür inovasyonlar işletmelerin sadece kısa vadeli karlılıklarını değil, uzun vadeli sürdürülebilirliklerini de desteklemektedir. Sürdürülebilir süreç inovasyonu, işletmelerin stratejik kararlarında sürdürülebilirlik boyularını da dikkate alma gerekliliğini ortaya koymakta ve bu da işletmelerin gelecekteki başarılarını etkilemektedir. Bu çalışmada, işletme değerleri; ekonomik, çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik boyutları açısından analiz edilerek, elde edilen sonuçların sürdürülebilir süreç inovasyonu uygulamalarında nasıl kullanılabileceği incelenmektedir. İşletme değerlerinin sürdürülebilir süreç inovasyonu üzerindeki etkilerinin derinlemesine incelenebilmesi amacıyla araştırma yöntemi olarak örnek olay çalışması seçilmiştir. Ele alınan örnek olay; işletme değerlerinin tanımlanması, sürdürülebilir kalkınma amaçları ile ilişkilendirilmesi, bu ilişkilere göre her bir sürdürülebilir kalkınma amacına sayısal ağırlık verilmesi ve tanımlanan değerlerin sürdürülebilirlik hedeflerini sınaması şeklinde dört adımdan oluşmaktadır. Örnek olay çalışması Bursa, Gemlik'te faaliyet gösteren Çimtaş Çelik Fabrikası'nda uygulanmıştır. İşletme değerleri ile sürdürülebilir kalkınma amaçlarını ilişkilendirebilmek için bir matriks oluşturulmuştur. Oluşturulan matrikste sürdürülebilir kalkınma amaçları 0 ≤ α ≤ 1 ∈ R olacak şekilde sayısal olarak ağırlıklandırılmıştır. Yeni proje başında veya imalat/kaynak holü kurulumunda sürdürülebilirliğin ölçülebilmesi için bir form düzenlenmiştir. Formda yer alan sorular -10 ile +10 ∈ Z arasında puanlanacak olup, her bir kriter için Çimtaş kuralları belirlenmiştir. Çalışma sonuçlarının; iş süreçlerinde sürdürülebilirlik odaklı inovasyonlar gerçekleştirmeyi hedefleyen işletmelere fayda sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainable process innovation is of increasing importance in today's business world. Businesses seek to gain competitive advantage while fulfilling their environmental and social responsibilities. For this reason, they have started to research ways to integrate sustainability goals into business processes and the benefits of this integration for businesses. Today, businesses are faced with factors such as sustainability-oriented consumer demands, regulations and societal expectations. In this context, sustainable process innovation enables businesses to gain competitive advantage by enabling them to use their resources more efficiently, reduce waste, minimize their environmental impact and adopt a more ethical and transparent approach in the social dimension. Moreover, such innovations support not only the short-term profitability of businesses but also their long-term sustainability. Sustainable process innovation reveals the necessity to consider sustainability dimensions in the strategic decisions of businesses and this affects the future success of businesses. This study analyzes business values in terms of economic, environmental and social sustainability dimensions and examines how the results can be used in sustainable process innovation practices. In order to examine the effects of business values on sustainable process innovation in depth, a case study was chosen as the research method. The case study consists of four steps: defining business values, associating them with sustainable development goals, assigning numerical weight to each sustainable development goal according to these relationships, and testing the sustainability goals of the defined values. The case study was conducted at Çimtaş Steel Plant in Gemlik, Bursa. A matrix was created to link business values with sustainable development goals. In the created matrix, sustainable development goals are numerically weighted as 0 ≤ α ≤ 1 ∈ R. A form has been organized to measure sustainability at the beginning of a new project or at the installation of a manufacturing/welding hall. The questions in the form will be scored between -10 and +10 ∈ Z, and Çimtaş rules were determined for each criterion. The results of the study are intended to benefit businesses that aim to realize sustainability-oriented innovations in their business processes.