Dijital para kavramı ve elektronik para kuruluşlarının Türk Hukuku kapsamında değerlendirilmesi
Concept of digital money and evaluation of electronic money institutions within the scope of Turkish Law
- Tez No: 866879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN GÜLLÜOĞLU ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ticaret yapılan her ortamda bir değer ölçme birimine, bir referans noktasına ihtiyaç duyulmaktadır. Asırlar boyunca değer ölçme amacıyla, para adını vermiş olduğumuz gerek madenler gerekse basılı kâğıtlar kullanılmıştır. Gelinen noktada teknolojinin hızla gelişmesi ve teknolojik gelişmelerin finans alanında kayda değer şekilde kullanılmaya başlanması ile“para”elektronikleşmiş ve dijitalleşmiştir. Her yenilik hukuk dünyasına yeni kavramlar katmaktadır. Zira hukuk düzeni bir olguyu ve durumu kavramlaştırmadan yorumlama, hukuki niteliğini belirleme ve hüküm kurma kabiliyetini haiz değildir. Önce doğru kavramların kullanılması ve akabinde bu kavramlar üzerine inşa edilecek tutarlı hukuki nitelendirme ve değerlendirmelerin yapılması gerekmektedir. Dijital para ve elektronik para kavramlarının öğretide sıklıkla yanlış kullanıldığı, ancak son dönemde yazılan eserlerde nispeten daha yerinde kullanımların söz konusu olduğu görülmektedir. Bu sebeple tezde“dijital para”ve“elektronik para”kavramlarının incelenmesi ile öğretide doğru ve yeknesak bir kullanımın geliştirilmesine katkı sağlanması hedeflenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde dijital para kavramı genel hatlarıyla anlatılmış, dünyadan ve Türkiye'den çeşitli uygulama örneklerine değinilmiştir. İkinci bölümde, elektronik para kavramı genel hatlarıyla anlatılmış, Türkiye'den çeşitli örnekler gösterilmiştir. Üçüncü bölümde elektronik para ve dijital paranın içerisinde bulunduğu hukuki nitelikleri bakımından ödeme araçları incelenmiş ve dijital para ve elektronik paranın hukuki olarak karşılaştırması ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise tezimizin diğer bir konusu olan Elektronik Para Kuruluşları Türk Hukuku bakımında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A unit of value measurement, a reference point, is needed in every trading environment. For centuries, both metals and printed papers, which we call money, have been used to measure value. At this point, with the rapid development of technology and the significant use of technological developments in the field of finance,“money”has become electronic and digital. Every innovation adds new concepts to the legal world. Because the legal order does not have the ability to interpret a phenomenon and situation without conceptualizing it, determine its legal nature and make a judgment. It is necessary to first use the correct concepts and then make consistent legal qualifications and evaluations based on these concepts. It is seen that the concepts of digital money and electronic money are often used incorrectly in teaching, but there are relatively more appropriate uses in recent works. For this reason, the thesis aims to contribute to the development of a correct and uniform use in doctrine by examining the concepts of“digital money”and“electronic money”. In the first part of the study, the concept of digital money is explained in general terms and various application examples from the world and Turkey are mentioned. In the second part, the concept of electronic money is explained in general terms and various examples from Turkey are shown. In the third section, payment instruments including electronic money and digital money were examined in terms of their legal characteristics and the legal comparison of digital money and electronic money was discussed. In the fourth chapter, Electronic Money Institutions, another subject of our thesis, are examined in terms of Turkish Law.