An approach for developing sustainable nuclear energy management models
Sürdürülebilir nükleer enerji yönetim modellerinin geliştirilmesine yönelik bir yaklaşım
  1. Tez No: 866889
  2. Yazar: EZGİ TANRIKUL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM LATİF SANİN, DR. LEVENT TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Artan enerji ihtiyacı ile birlikte temiz ve sürdürülebilir enerji arayışı da arttığından, sürdürülebilirlik kavramının nükleer enerjideki yansımasının da değerlendirilmeyi gerektirir. Bir yandan nükleer enerji temiz ve sürdürülebilir bir alternatif enerji kaynağı olarak görülmekteyken, diğer yandan çevre için en büyük atık yönetim sorunlarından birini oluşturmaktadır. Türkiye'nin nükleer enerji sektörüne yeni giren bir ülke olarak sürdürülebilir nükleer enerji üretimi için ekolojik olarak güvenli yönetim stratejilerini geliştirmesi gerekmektedir. Bu anlamda, bu çalışma ile Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar ve Tehditler (SWOT) analiz metodolojisi, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) tarafından geliştirilen INPRO Metodolojisi ile birleştirilerek sürdürülebilir nükleer enerji yönetim modelinin geliştirilmesine yönelik bir yaklaşım geliştirilmektedir. Ek olarak çalışmaya katkı sağlamak üzere seçilen uzmanlar tarafından, çalışmada kullanılan her bir kriter ağırlıklandırılmıştır. Geliştirilen metodoloji kullanılarak her bir INPRO kriteri için Türkiye'deki nükleer enerji sistemlerinin güçlü, zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri belirlenmekte ve her biri sürdürülebilirliğe ulaşmaya olan katkılarına göre 1 ile 5 arasında (çok düşük etkiden çok yüksek etkiye kadar) ağırlıklandırılmaktadır. Sonuç olarak 87 kriterden 61'inin güçlü yön olarak belirlenmesinin Türkiye için iyi bir başlangıç olduğu düşünülmektedir. Zayıf yönlerin %16'sının çevresel etki alanında olduğu, çevresel açıdan sürdürülebilirliğin sağlanması için deniz suyundan uranyum çıkarılması veya atık ısının olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik nükleer kojenerasyon gibi konularda bazı araştırma ve geliştirmelere ihtiyaç duyulduğu tespit edilmiştir. Benzer şekilde zayıf yönlerin %39'unun güvenlik alanında olduğu, dolayısıyla bu alandaki yapılacak araştırma ve geliştirmenin de hayati önem taşıdığı değerlendirilmektedir. Bu çalışma Türkiye'de INPRO Metodolojisi kullanılarak bütünsel sürdürülebilirlik yaklaşımının kullanıldığı ilk çalışma olup, çeşitli kamu kurumlarından, üniversitelerden, nükleer enerji sistemi işleticilerinden veya proje şirketlerinden oluşturulabilecek çok sayıda uzmanın katkısı ile gelecekte yapılacak çalışmalarda geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
As the quest for clean and sustainable energy increases with rising energy demand, the reflection of the sustainability concept on nuclear energy requires evaluation as well. On one side, nuclear energy is promoted as a clean and sustainable alternative energy source; on the other hand, it presents one of the biggest waste management problems in ecological management. Türkiye, as a country just entering the nuclear energy sector, needs to develop its ecological safety management strategies for sustainable nuclear energy production. By that sense an approach for developing sustainable nuclear energy management model is enhanced by combining the Strengths, Weaknesses, Opportunities, and Threats (SWOT) analysis methodology with INPRO methodology which is enhanced by International Atomic Energy Agency. Additionally weighing of each criteria is conducted by the experts who are selected for their contribution to the study. By using the developed methodology, strengths, weaknesses, opportunities and threats of the nuclear energy systems in Türkiye are determined for each INPRO criteria, and these strengths, weaknesses, opportunities and threats are weighted between 1 to 5 (very low impact to very high impact) according to their contribution to reach the sustainability. In conclusion it is found as having 61 strengths out of 87 criteria is a good beginning for Türkiye. 16% of the weaknesses are from environmental impacts area and in order to be environmentally sustainable, some research and developments are required in the topics as uranium extraction from seawater, or nuclear cogeneration for reducing the negative impacts of waste heat. Similarly 39% of the weaknesses are in safety area, as a result research and development in this area is also vital. This study is the first study using a holistic sustainability approach by using INPRO Methodology in Türkiye and it could be enhanced in future studies by the contribution of extended number of experts who might be from various governmental institutions, universities, operators or project companies.