Behaviour based parametric design:methodological framework to introduce behaviour based information to architectural design via agent based modelling
Davranış temelli parametrik tasarım:davranış temelli bilginin ajan tabanlı modelleme aracalığıyla mimari tasarıma entegre edilmesine yönelik metodolojik çerçeve
- Tez No: 866901
- Danışmanlar: PROF. TUBA KOCATURK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Liverpool
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kullanıcı davranışı, mimari tasarımda önemli bir unsurdur. Bu nedenle mimarlar her zaman kullanıcıların davranışlarını tahmin etmeye çalışmışlardır. Bununla birlikte, mevcut davranış tahmin yöntemleri çoğunlukla bir tasarım tamamlandıktan sonra uygulanabilir ve bu aşamada sadece küçük değişiklikler yapılabilir. Bu nedenle, davranış tahmini ile mimari tasarım süreci arasında bir boşluk vardır. Bu araştırma, davranışla ilgili tasarım hedeflerine ulaşmak için kullanıcıların davranışa dayalı bilgilerinin kavramsal tasarım sürecine entegrasyonu araştırmayı amaçlamaktadır. Ajan Tabanlı Modelleme, davranışları tahmin etmek ve izlemek için birçok disiplinde kullanılmaktadır. Mimaride ise, bir davranış modellemesi olarak bu yöntem, çoğunlukla değerlendirme ve görselleştirme amacıyla kullanılmaktadır. Bununla birlikte, Performansa Dayalı Üretken Tasarım ile birlikte kullanıldığında, Ajan Tabanlı Modelleme, kullanıcı davranışının kavramsal tasarım sürecine entegrasyonunu teşvik edebilir. Mimarlıkta davranış tahmin yöntemleri, Ajan Tabanlı Modelleme ve mimarlıkta Ajan Tabanlı Modellemeye yönelik çeşitli yaklaşımların incelenmesi ile birlikte, bu araştırmada, Ajan Tabanlı Modelleme ve Üretken Tasarım sentezi, metodolojik bir çerçeve oluşturularak ve tasarım deneyleri aracılığıyla araştırılacaktır. Bu nedenle, bu çalışma, kullanıcı davranışlarının mimari tasarım sürecine entegrasyonuna yönelik metodolojilerin geliştirilmesine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
User behaviour is an essential element in the architectural design. For this reason, architects have always tried to predict behaviours of users. However, the current behaviour prediction methods are mostly applicable after a design is finalised, and only minor changes can be done at this stage. Hence, there is a gap between behaviour prediction and architectural design process. This research aims to explore the integration process of behaviour-based information of users into the conceptual design process to achieve behaviour-related design objectives. Agent Based Modelling is used in many disciplines to guess and monitor behaviours. In architecture, as a behaviour modelling, it is mostly used for evaluation and visualisation purposes. Nonetheless, when it is used with Performance Based Generative Design, Agent Based Modelling can promote the integration of user behaviour into the conceptual design process. Together with the investigation on behaviour prediction methods in architecture, Agent Based Modelling, and various approaches to Agent Based Modelling in architecture, in this research, the synthesis of Agent Based Modelling and Parametric Design will be explored by creating a methodological framework and through design experiments. Thus, this study might contribute to the development of methodologies for the integration of user behaviour into the architectural design process.