Acil serviste ileus tanısı alan erişkin hastalarda bilgisayarlı tomografi görüntülemesinde saptanan dilatasyon çapı ile hastanede yatış süresi ve 30 günlük mortalite arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between the diameter of dilatation detected in computed tomography imaging and the length of hospital stay and 30-day mortality in adult patients diagnosed with ileus in the emergency department
- Tez No: 866900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AFŞIN İPEKCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Genel Cerrahi, Emergency Medicine, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: İleus, morbidite ve mortaliteye yol açan önemli bir hastalıktır. Bu çalışmada, bilgisayarlı tomografi (BT) çapının hastane kalış süresi ve 30 günlük mortalite üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Hastane Bilgi Yönetim Sistemi'nden elde edilen verilerle yürütülmüş ve 4 yıllık retrospektif bir inceleme yapılmıştır. Microsoft Excel kullanılarak dahil edilme kriterlerini karşılamayan hasta dosyaları ayıklanmış ve 283 başvuru istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Analizlerde SPSS 28.0 programı kullanılmıştır. Bulgular: En sık etiyolojik neden olarak adhezyon belirlenmiş ve en yaygın tedavi yöntemi konservatif tedavi olmuştur. Hastaların hastanede yatış süresi ortalama 8,8 gündü. Konservatif ve cerrahi tedavi uygulanan hastalarda yatış süresi, sadece cerrahi tedavi uygulananlara göre anlamlı derecede uzundu. BT çapı, konservatif ve cerrahi tedavi uygulanan hastalarda daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Objective: Ileus is a significant cause of morbidity and mortality. This study investigates the impact of computed tomography (CT) diameter on hospital stay duration and 30-day mortality. Materials and Methods: The study utilized data from the Hospital Information Management System, conducting a 4-year retrospective review. Patient records that did not meet inclusion criteria were excluded using Microsoft Excel. Statistical analysis was performed on 283 admissions using SPSS 28.0. Results: Adhesions were identified as the most common etiological factor, with conservative treatment being the most frequently used method. The average hospital stay was 8.8 days. Patients receiving both conservative and surgical treatment had significantly longer hospital stays compared to those undergoing only surgical treatment. CT diameter was significantly higher in patients receiving both conservative and surgical treatments compared to those receiving only surgical treatment.