Dini referanslı terör örgütleri ile mücadelede dekapitasyon operasyonlarının etkisi
The effect of decapitation operations in the fight against religiously referenced terrorist organizations
- Tez No: 866902
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRETTİN KÜPELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Uzun yıllardır dünyanın gündeminde olan terörizm etnik, dini veya farklı şekillerde toplumun karşısına çıkmaktadır. Dini referanslı terör örgütleri de günümüzde birçok devletin ortak bir şekilde mücadele etmeye çalıştığı büyük bir tehdit olarak algılanmaktadır. Devletler genellikle terörle mücadelede örgüt liderlerini hedef almaya çalışmaktadırlar. Siyasi ve askeri karar alıcıların çoğu örgütün çökmesinin en hızlı yolu olarak bunu görmektedirler. Bu anlayıştan dolayı dekapitasyon stratejisi günümüz terörle mücadele harekatının önemli bir konusu haline gelmiştir. Ancak yapılan çalışmalar bunun beklenildiği kadar etkili bir strateji olmadığını göstermektedir. Bu çalışma dini referanslı terör örgütlerinin kurucu liderlerine uygulanan dekapitasyon operasyonlarının, örgütü nasıl etkilediğine yönelik sonuçları ortaya koymaya çalışmaktadır. Bu maksatla El-Kaide, Boko Haram ve Eş-Şebab terör örgütleri örneklem olarak incelenmiştir. Örgütlerin, kurucu liderlerinin etkisiz hale getirilmesinden sonraki yıllarda eylem sayıları ve eylemlerindeki ölümcüllük oranları incelenerek dekapitasyon operasyonlarının örgütler üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde terör örgütlerinin sonlanma biçimlerinden ve liderlik kuramlarından bahsedildikten sonra dekapitasyon kavramı incelenmiş ve dekapitasyon operasyonlarının avantajları ile dezavantajlarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde dekapitasyon stratejisinin etkinliğine yönelik olarak yapılan araştırmalar ortaya konularak genel bir değerlendirme yapılmıştır. Üçüncü bölümde örneklem olarak seçilen dini referanslı terör örgütlerinin yapılanmaları, ideolojileri, eylem tarzları, liderlerinin özellikleri ve dekapitasyon operasyonlarının sonuçları incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde her üç terör örgütünde de ortak anlayış olan Selefi-Vahhabi ideolojisi anlatılmıştır. Dördüncü bölümde dekapitasyon operasyonlarının dini referanslı terör örgütleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde bu stratejiden istenen etkinin elde edilmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar ortaya konulmuş ve dekapitasyon stratejisinin terörle mücadelede diğer stratejilerle birbirlerini destekleyecek tarzda uygulanmasının gerektiği sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Terrorism, which has been on the world's agenda for many years, confronts society in ethnic, religious or other forms. Today, terrorist organizations with religious references are perceived as a major threat that many states are trying to combat jointly. States generally try to target organization leaders in the fight against terrorism. Most political and military decision makers see this as the fastest way for the organization to collapse. Because of this understanding, the decapitation strategy has become an important issue in today's anti-terrorism operation. However, studies show that this is not as effective a strategy as expected. This study tries to reveal the results of how decapitation operations applied to the founding leaders of terrorist organizations with religious references affect the organization. For this purpose, Al-Qaeda, Boko Haram and Al-Shabaab terrorist organizations were examined as samples. The effects of decapitation operations on organizations were compared by examining the number of actions and lethality rates of their actions in the years after the founding leaders of the organizations were neutralized. In the first part of the study, after mentioning the termination methods of terrorist organizations and leadership theories, the concept of decapitation was examined and the advantages and disadvantages of decapitation operations were mentioned. In the second chapter, a general evaluation was made by presenting the research on the effectiveness of the decapitation strategy. In the third section, the structures, ideologies, modes of action, characteristics of their leaders and the results of decapitation operations of the religious-referenced terrorist organizations selected as a sample were examined. In addition, in this section, the Salafi-Wahhabi ideology, which is a common understanding in all three terrorist organizations, is explained. In the fourth chapter, the effects of decapitation operations on terrorist organizations with religious references are evaluated. In the conclusion section, the issues that need to be taken into consideration in order to achieve the desired effect from this strategy are revealed and it is concluded that the decapitation strategy should be implemented in a way that supports each other with other strategies in the fight against terrorism.