Türkiye inşaat sektöründe karmaşık projelerde çevik proje yönetim yaklaşımı ve scrum metodu
Agile project management approach and scrum method in complex projects in the Turkiye construction industry
  1. Tez No: 866909
  2. Yazar: RABİA NUR EKİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE ÖZLEM PARLAK BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
İnşaat projelerinin büyük bir çoğunluğu başarı ile tamamlanamamakta ve maliyet aşımları, geciken teslim süreleri ve kaliteyi yakalayamama gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. İnşaat projelerinde başarısızlığın en önemli sebebi; uygun ve etkin proje yönetimi yaklaşımı ve araçlarının belirlenememesidir. Sektörde kullanılan Geleneksel Proje Yönetimi doğrusal bir yapıya ve ayrıca projenin başında tüm gereksinimleri ve riskleri öngörüp detaylı bir planlama yapma yaklaşımına sahiptir. Bu yaklaşım artan proje karmaşıklığı, değişen müşteri gereksinimleri ve sektördeki diğer dinamikler karşısında başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Esnek çözümler üreten, değişimlere hızlı uyum sağlayabilen Çevik Proje Yönetim yaklaşımına ihtiyaç vardır. Proje karmaşıklığının anlaşılması ve düzeyinin ölçülmesi proje yönetim yaklaşımının belirlenmesinde önemlidir. Bu doğrultuda tezin amacı proje karmaşıklığının anlaşılarak, karmaşıklık türüne göre uygun proje yönetim yaklaşımının belirlenmesini sağlamaktır. Çalışma da proje karmaşıklığının ölçülebilmesi için; Kayseri'de bulunan bir alışveriş merkezi projesinde proje karmaşıklık haritalaması modeli kullanılmıştır. Elde edilen veriler Analitik Hiyerarşi Süreci (Analytic Hierarchy Process, AHP) ile,“Super Decision”programında analiz edilmiştir ve bu veriler ışığında örnek alışveriş merkezi projesinin karmaşıklık haritalaması oluşturulmuştur. Alan çalışmasında incelenen örnek alışveriş merkezi projesinde kullanılan geleneksel proje yönetimi yaklaşımının yerine Çevik Proje Yönetimi yaklaşımının kullanılmasının avantajlarının ne olacağı ayrıca Çevik Proje Yönetimi yaklaşımı ve uygulama araçlarından olan Scrum metodunun inşaat sektöründe uygulanmasındaki zorlukların neler olacağı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The majority of construction projects cannot be completed successfully. The most important reason for failure in construction projects is; it is the failure to determine appropriate and effective project management approach and tools. Traditional Project Management used in the industry has a linear structure and a detailed planning approach by foreseeing all requirements and risks at the beginning of the project. This approach fails in the face of increasing project complexity, changing customer requirements and other dynamics in the industry. There is a need for an Agile Project Management approach that produces flexible solutions and can quickly adapt to changes. Understanding project complexity and measuring its level is important in determining project management approaches. In this regard, the aim of the thesis is to understand the complexity of the project and to determine the appropriate project management approach according to the type of complexity. In order to measure project complexity in the study; The project complexity mapping model was used in a shopping mall project in Kayseri. The obtained data were analyzed with the Analytic Hierarchy Process (AHP) in the“Super Decision”program, and these data were created to create the complexity mapping of the sample shopping center project. The advantages of using the Agile Project Management approach instead of the traditional project management approach used in the sample shopping center project examined in the field study were investigated. In addition, it was tried to determine what the difficulties would be in the implementation of the Agile Project Management approach and the Scrum method, which is one of the application tools, in the construction sector.