XX.yüzyıl ve sonrası resim sanatında imge tekrarı, tekrarlanan imge
Repetition of the image, repeated image in the art of painting in the XXth century and later
  1. Tez No: 866908
  2. Yazar: SEVDA GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS BERKLİ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Amaç: Bu çalışmada 20. yüzyıl ve sonrasında resim sanatında imge tekrarı ile tekrarlanan imgelerin resim örnekleri üzerinden değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Bu çalışmada öncelikle imge ve tekrar kavramları, bu kavramlar arasındaki etkileşim araştırılmıştır. Daha sonrasında, sanatsal yaratım süreci ve tekrar kavramı ele alınarak bu bölüm içerisinde nokta ve tekrar, çizgi ve tekrar, ritim ve tekrar, doku ve tekrar, denge ve tekrar gibi konular incelenmiştir. Bulgular: İmge kavramı alt başlıklarıyla birlikte ele alınmış ve tekrarlanan imge olgusundan söz edilmiştir. Söz konusu alt başlıklar psikolojide imge, felsefede imge, göstergebilimde imge, estetikte imge ve sanatsal imge olmak üzere dört ana başlıkta değerlendirmeye alınmaktadır. İmgenin, simge, metafor, biçim, soyutlama, kültürel kimlik ve dini olgularla olan bağlantısından bahsedilmektedir. Nokta ve noktanın tekrarı, noktanın özellikleri anlatılmaktadır. Sanatın yaratım süreci ve tekrar konusu kapsamında bazı kavramlara açıklama getirilmektedir. Çizgi ve çizginin özellikleri ve türlerinden söz edilmiş bunların resim ile bağlantıları ele alınmış ve resim için önemi anlatılmaktadır. Sanatta imge tekrarının psikolojik olarak etkilerine yer verilmiş ve süreklilik, tekrar olguları burada açıklanmaktadır. Obsesif eğilimlerin ve yineleme saplantısının sanatta yaratıcılığa etkisi anlatılmaktadır. Burada yer alan bütün kavramların birbirleriyle ilişkileri anlatılmakta ve bu kavramlara örnekler verilmektedir. Sonuç: Çalışmanın devamında sanatta imge tekrarının psikolojik yansımaları ele alınmıştır. Obsesif eğilimleri ve yineleme saplantısı olan sanatçıların yaratım sürecindeki parçalanmaları ve yarattıkları eserler analiz edilmiştir. Son olarak 20. yüzyıl ve sonrası dönemde resim sanatında imge, resim örnekleri üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to evaluate the repetition of images and repeated images in the art of painting in the 20th century and beyond, through painting examples. Method: In this study, firstly, the concepts of image and repetition and the interaction between these concepts were investigated. Afterwards, the artistic creation process and the concept of repetition were discussed and topics such as dot and repetition, line and repetition, rhythm and repetition, texture and repetition, balance and repetition were examined in this section. Findings: The concept of image was discussed with its subheadings and phenomenon of repeated images was mentioned. These subheadings are evaluated under four main headings: image in psychology, image in philosophy, image in semiotics, image in aesthetics and artistic image. The connection of the image with symbol, metaphor, form, abstraction, cultural identity and religious phenomena is mentioned. Dots, repetition of dots, and features of dots are explained. The psychological effects of image repetition in art are included and phenomena of continuity and repetition are explained here. The relationships between all the concepts included here are explained and examples of these concepts are given. Conclusion: In the continuation of the study, the psychological reflections of image repetition in art are discussed. The fragmentation of artists with obsessive tendencies and an obsession with repetition during the creation process and the works they created were analyzed. Finally, image in painting in the 20th century and later was examined through painting examples.