Alt ekstremite eklem içi kırıklarının ilizarov yöntemi ile tedavisi
Treatment of intra articular fractures of lower extremity with ilizarov circular external fixator
- Tez No: 86692
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
VI- TÜRKÇE ÖZET ALT EKSTREMİTE EKLEM İÇİ KIRIKLARININ İLİZAROV YÖNTEMİ İLE TEDAVİSİ Alt ekstremite eklem içi kırıkları; gerek alt ekstremitenin vücut yükünün tamamını taşıması gerekse, yürüme fonksiyonuna olumsuz etkilerinden dolayı ortopedik cerrahları uğraştıran kırıklardır. Ocak 1996 ile Temmuz 1999 tarihleri arasında GATA Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında tibial plafond kırıklı 24 olgu ile tibial plato ve femur kondil kırıklı 6 olgunun tedavisi İlizarov cihaz ve tekniği ile yapılmıştır. Tedavide özellikle, eklemin rekonstrüksiyonu, eklemin minimal travmatize edilmesi ve eklem hareketlerinin erken verilmesi amaçlanmıştır. Kaynak bilgiler ile birlikte değerlendirildiğinde, olgularımızdan edindiğimiz sonuçlar İlizarov cihaz ve tekniğinin özellikle Tip III ve açık eklem içi kırıklı hastalarda postoperatif komplikasyonlann engellenmesi, minimal düzeye indirilmesi ve eklem hareketinin korunması nedeni ile tercih edilebilecek en uygun alternatif olduğunu göstermiştir. 92
Özet (Çeviri)
VH- İNGİLİZCE ÖZET TREATMENT OF INTRA ARTICULAR FRACTURES OF LOWER EXTREMITY WITH ILIZARO V CIRCULAR EXTERNAL FIXATOR The intraarticular fractures of the lower extremity is a challenge for orthopaedic surgeons since the lower extremity bears the whall weight of the body and help the gait function of the body. 24 cases with tibial plafond fractures and 6 cases with tibial plato and femoral condylar fractures were treated by Ilizarov aparatus and technique at the Department of Orthopaedic and Traumatology of Giilhane Military Medical Academy between January 1996 July 1999. Reconstruction of the joint motionhave been the aims of the treatment. We have concluded that Dizarov technique could be used in the treatment of Type HI open fractures and open intraarticular fractures in order to prevent, postoperative complication and the establish early joint motion. 93