Aile hekimliği polikliniğine başvuranhastalarda vitamin D düzeylerinininsülin direnci ve lipit profiline etkisi
The impact of vitamin D levels on insulin resistance andlipid profile in patients applying to family healthoutpatient clinic
- Tez No: 866921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE İNCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU KORKUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Vitamin D vücutta birçok sistemi etkileyen ve insan sağlığı için oldukça önemli olan bir hormon olup insülin ve lipit metabolizması üzerine de etkisi olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada vitamin D düzeylerinin insülin direnci ve lipit profiline etkisininin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki bu çalışma 01.01.2021-01.12-2023 tarihlerinde Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 18 yaş ve üstü, ek hastalığı ve düzenli ilaç kullanımı olmayan 500 kişiyle yapılmıştır. Katılımcıların yaş, cinsiyet, medeni durum ve yaşadığı coğrafi bölge gibi sosyodemografik verilerine hasta dosyalarından ulaşılmıştır. Bireylerin 25- hidroksivitamin D, insülin, açlık glikozu, lipit paneli ve bazı kan parametreleri değerleri hastane otomasyon sisteminden elde edilmiş ve insülin direnci için HOMAIR (Homeostasis Model Assessment of Insülin Resistance) değerleri hesaplanmıştır. v Bu çalışmada katılımcılar vitamin D düzeylerine göre 4 gruba ayrılmış; 25- hidroksivitamin D düzeyi
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The hormone vitamin D affects many bodily systems and is vital to human health. It is well known that vitamin D affects insulin and lipid metabolism. This study evaluated how vitamin D affects insulin resistance and lipids. Material and Method: This cross-sectional study included 500 individuals aged 18 and older who applied to Karabük Training and Research Hospital's Family Medicine outpatient clinic between 01.01.2021-01.12-2023 and had no comorbidities and regular medication use. Sociodemographic data such as age, sex, marital status and geographical region of residence were obtained from patient files. 25-hydroxyvitamin D, insulin, fasting glucose, lipid panel, and some blood parameters were obtained from the hospital automation system and HOMA-IR (Homeostasis Model Assessment of Insulin Resistance) values were calculated for insulin resistance. Participants in this study were divided into four groups by vitamin D levels. Those with 25- viii hydroxyvitamin D levels