Elektronik insan kaynakları yönetimi fonksiyonlarının işleyişi: İlçe belediyeleri üzerine bir araştırma
Operation of electronic human resources management functions: A research on district municipalities
  1. Tez No: 866939
  2. Yazar: MERVE TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bilgi teknolojisinin gelişimiyle birlikte, insan kaynakları yönetimi, işletmelerdeki insan ilişkilerini ele alarak geleneksel sınırlarını aşmış ve elektronik platformlarla uyumlu bir hale gelmiştir. Yaşanan bu teknolojik dönüşüm insan kaynakları yönetiminin, elektronik insan kaynakları yönetimi (E-İKY), Dijital İK gibi yeni isimlerle anılmaya başlamasına sebep olmuştur. Bu çalışmada belirlenen ilçe belediyeleri kapsamında elektronik insan kaynakları yönetimi fonksiyonlarının nasıl işlediği, belediyelerin elektronik insan kaynakları yönetimi sistemlerini ne ölçüde benimsedikleri, elektronik insan kaynakları yönetiminin hangi fonksiyonlarına odaklandıklarını, hangi uygulamaların kullanıldığı ve bunların belediyeye avantajlarının ve dezavantajlarının neler olduğu, çalışanların memnuniyeti ve performansı üzerindeki etkilerini anlama ve çalışanların elektronik insan kaynakları yönetimi uygulamalarına bakış açısının ne olduğu ile ilgili bilgi edinilmesi amaçlanmıştır. Sonuç olarak, ilçe belediyelerinin insan kaynakları departmanlarında bilişim teknolojilerine duyduğu ilgi ve bu alandaki uygulamaların yaygınlığı önemli bir ölçüde artmış olsa da bazı noktalarda dijital dönüşüm sürecinin daha derinlemesine ve kapsamlı bir şekilde benimsenmesi gerektiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the development of information technology, Human Resources Management has transcended its traditional boundaries by addressing human relations in organizations and has become compatible with electronic platforms. This technological transformation has caused Human Resources Management to be known by new names such as Electronic Human Resources Management (E-HRM) and Digital HR. In this study, it is aimed to obtain information about how electronic human resources management functions within the scope of the district municipalities, to what extent the municipalities have adopted electronic human resources management systems, which functions of E-HRM they focus on, which applications are used and what are their advantages and disadvantages to the municipality, to understand their effects on employee satisfaction and performance, and what is the perspective of employees on E-HRM applications. As a result, although the interest in information technologies and the prevalence of applications in this field have increased significantly in the HR departments of district municipalities, it is understood that the digital transformation process needs to be adopted in a more in-depth and comprehensive manner at some points.