Koyun omurgasında osteoporoz modelinde değişik anatomik yerleşim vidalarının sıyrılma dirençlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of stripping resistance of different anatomically placed screws in a sheep spine osteoporosis model
  1. Tez No: 866948
  2. Yazar: OZAN ÇIVGIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN MEHMET EMİNOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Osteoporoz sadece postmenapozal kadınlar ve yaşlıların hastalığı olmayıp, çok farklı etyolojilere bağlı olarak ortaya çıkmakta ve beyin cerrahisi günlük pratiğininde sıklıkla mücadele etmekte zorunda kaldığımız hastalıktır. Gelişmiş ve hızlı tanı yöntemleri ile daha çok hasta omurga sorunları ile yardım aramakta ve bu nedenle spinal cerrahların daha çok dejeneratif ve osteoporotik omurga ile uğraşmalarına sebep olmaktadır. Bu da vida sıyrılması gibi komplikasyonların gelişme oranını arttırmaktadır. Omurga üzerine yapılan biyomekanik çalışmalarda 4 ayaklı büyük hayvanların (buzağı, domuz gibi ) omurgaları kullanımaktadır. Osteoporotik omurga oluşturulması zor olduğu için genelde gözardı edilmiştir. Bizde çalışmamızda 6 adet 5-7 omur segmentinden oluşan koyun omurgası kullandık ve bu omurgalardan 4 tanesi %10 formaldehit çözeltisi içerisinde fiksasyon yapılarak, 15 gün boyunca %10 hidroksiklorik asit ve EDTA solüsyonu içerisinde dekalsifikasyon gerçekleştirdik. Bununla ilgili osteoporoz ölçümleri DEXA t ve z skorlarını 2 günde bir takip ederek elde ettik. Elde ettiğimiz osteoporotik omurları çekme testinde farklı vida uygulamarını kolayca test edebildik. Bu tekniğin osteoporotik omurga biyomekanik çalışmalarında kullanılabilecek ucuz, kolay ulaşılabilen ve hızlı elde edilen teknik olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Osteoporosis is not only a disease of postmenopausal women and the elderly, it occurs due to very different etiologies and is a disease that we often have to struggle with in the daily practice of neurosurgery. With advanced and rapid diagnostic methods, more patients seek help with spine problems, causing spinal surgeons to deal with more degenerative and osteoporotic spines. This increases the rate of development of complications such as screw stripping. In biomechanical studies on the spine, the spines of large 4-legged animals (such as calves and pigs) are used. Osteoporotic spine is often overlooked because it is difficult to create. In our study, we used 6 sheep vertebrae consisting of 5-7 vertebral segments, and 4 of these vertebrae were fixed in 10% formaldehyde solution and decalcified in 10% hydroxychloric acid and EDTA solution for 15 days. We obtained relevant osteoporosis measurements by monitoring DEXA t and z scores every 2 days. We were able to easily test different screw applications in the tensile test of the osteoporotic vertebrae we obtained. We think that this technique is cheap, easily accessible and fast to use in osteoporotic spine biomechanical studies.