Geleneksel minyatür sanatının dijital oyunlara uyarlanması: 'Ferhat ile Şirin' platform oyunu konsept tasarımı
Adapting traditional miniature art to digital games: Conceptual design of the 'Ferhat and Şi̇ri̇n' platform game
- Tez No: 866954
- Danışmanlar: PROF. BİRSEN ÇEKEN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Geleneksel minyatür sanatı, Türk milli kimliğini ve kültürünü yansıtan en önemli sanatsal kaynaklardan biridir. Din, tarih, mitoloji, edebiyat ve benzeri konuları işleyerek kültürel hafıza oluşturan minyatür sanatı, geçmişin belleğini yansıtarak milli kimliğin korunmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ancak günümüzde minyatür sanatının varlığını hak ettiği biçimde sürdüremediği ve gelecek nesillere yeterince aktarılamadığı gözlemlenmektedir. Küresel kültürün getirdiği değişimlerin etkisiyle ortaya çıkan bu yabancılaşma durumu, uzun vadede öz kimliğin unutulmasına ve kültürel asimilasyona yol açmaktadır. Bu durum, gelenekselin şimdiye tanıtılması ve geleceğe aktarılması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu problem çerçevesinde gerçekleştirilmiş olan çalışmanın özünü geleneksel olanın modern olana nasıl uyarlanabileceği düşüncesi oluşturmaktadır. Bu bağlamda, geleneksel minyatür sanatının modern bir tasarım ve estetikle yeniden kurgulanarak dijital oyunlar aracılığıyla aktarılması fikri ortaya atılmıştır. Dijital oyunların günümüzde popüler eğlence ve eğitim araçları olarak önemli bir rol oynadığı düşünülmüş ve minyatürün bu platform aracılığıyla daha geniş kitlelere ulaşabileceği, kültürel farkındalık yaratabileceği ve milli kimliğin korunmasına katkı sağlayabileceği öngörülmüştür. Oyun konsept tasarımı için Ferhat ile Şirin'in hikayesi sadeleştirilerek bir oyun senaryosu haline getirilmiş ve oyunun bölümlerini oluşturan çeşitli karakterler, yaratıklar, mekanlar, nesneler veya durumlar minyatürler içerisinden derlenerek Eylem Araştırması Yöntemi kapsamında uzman görüşleri alınarak modern bir tasarımla oyuna dahil edilmişlerdir. Yapılan çalışma sonucunda geleneksel minyatür sanatının modern bir anlayış ve üslupla kurgulanarak dijital bir oyun konsepti haline getirilmesinin her iki disipline de kazanım sağladığı düşünülmüş ve bu işbirliğinin kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılması için yeni bir perspektif sunma potansiyeli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Traditional miniature art is one of the most significant artistic sources reflecting Turkish national identity and culture. Miniature art, which forms cultural memory by depicting subjects such as religion, history, mythology, literature, plays a crucial role in preserving national identity by reflecting the memory of the past. However, it is observed that nowadays miniature art cannot sustain its existence as deserved and cannot be adequately transferred to future generations. This alienation, brought about by the effects of global culture, ultimately leads to the forgetting of one's own identity and cultural assimilation in the long term. This situation highlights the necessity of introducing the traditional to the present and transmitting it to the future. Within the framework of this problem, the essence of the study revolves around the idea of how the traditional can be adapted to the modern. In this context, the idea of reconstructing traditional miniature art with a modern design and aesthetics through digital games has been proposed. It is considered that digital games play an important role as popular entertainment and educational tools today, and it is envisaged that through this platform, miniatures can reach a wider audience, create cultural awareness, and contribute to the preservation of national identity. The story of Ferhat and Şirin has been simplified and turned into a game scenario for the concept design of the game. Various characters, creatures, environments, objects, or situations constituting the sections of the game have been compiled from miniatures and included in the game with a modern design, taking expert opinions within the scope of Action Research Method. As a result of the study, it is thought that the transformation of traditional miniature art into a digital game concept with a modern understanding and style benefits both disciplines, and it is concluded that this collaboration has the potential to offer a new perspective for preserving cultural heritage and transmitting it to future generations.