Değişken yazı tipinin insan etkileşimi üzerine etkisi: Yazı tipi tasarım örnekleri
The effect of variable typeface on human interaction: Typeface design examples
  1. Tez No: 866953
  2. Yazar: BURHAN ŞOHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. BİRSEN ÇEKEN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; değişken yazı tipi tasarımının insan etkileşimi üzerine etkilerini deneyimlemek adına“üç farklı sensör etkileşimli yazı tipi tasarımları”oluşturup uzman görüşlerine sunmaktır. Araştırma konusu ile ilgili kapsamlı bir literatür araştırması yapılmıştır. Araştırmanın yöntemi, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan“Eylem Araştırması”olarak belirlenmiştir. Değişken yazı tipi ile geliştirilmiş projeler incelenmiş daha sonrasında mesafe sensörü ile etkileşimli değişken yazı tipi, ses sensörü ile etkileşimli değişken yazı tipi ve ışık sensörü ile etkileşimli değişken yazı tipi tasarlanmış ve test ekranları düzenlenmiştir. Ayrıca tasarlanan yazı tipi tasarımlarının kullanımı göstermek adına örnek hareketli afiş tasarımları oluşturulmuştur. Oluşturulan tasarımlar 5 kişilik uzman görüşüne sunulmuş, elde edilen veriler doğrultusunda proje yeniden yapılandırılmıştır. Araştırmanın sonucunda değişken yazı tipinin sensör etkileşimli sistem ile çalışması için sistemin ve yazı tipinin uyumlu olarak tasarlanması gerektiği saptanmıştır. Uzman görüşleri ve değerlendirmeler, sensör etkileşimli değişken yazı tipi tasarımının genel olarak olumlu bir etki yaratabileceğini ve projenin çok çeşitli sektörlerde başarılı bir şekilde uygulanabilir olma potansiyelini güçlü bir şekilde vurguladığı sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to create“three different sensor interactive font designs”and present them to expert opinions in order to experience the effects of variable font design on human interaction. A comprehensive literature review was conducted on the research topic. The method of the research was determined as“Action Research”, one of the qualitative research methods. Projects developed with variable fonts were examined, and then variable fonts interacting with distance sensors, variable fonts interacting with sound sensors, and variable fonts interacting with light sensors were designed and test screens were organized. In addition, sample animated poster designs were created to demonstrate the use of the designed font designs. The designs were presented to 5 experts and the project was restructured in line with the data obtained. As a result of the research, it was determined that the system and the font should be designed in harmony for the variable font to work with the sensor interactive system. The expert opinions and evaluations concluded that the sensor interactive variable font design could have a positive impact overall and strongly emphasized the potential of the project to be successfully implemented in a wide range of sectors.