Trakya Kalkınma Ajansı ile belediyeler arasındaki ilişkilerin analizi
The analysis of relations between Trakya Development Agency and municipalities
  1. Tez No: 866958
  2. Yazar: MUHAMMED FURKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AHMET MENTEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bölgesel kalkınma hamleleri açısından öne çıkan Trakya Kalkınma Ajansı ve belediyelerin iş birliği içerisinde gerçekleştirdiği projeler sürdürülebilir kalkınmayı sağlamada da katkıda bulunmaktadır. Trakya Kalkınma Ajansı ve belediyeler kurdukları bu karşılıklı iş birliği ilişkisiyle yerel kalkınmaya öncülük etmektedirler. Ajans, belirlenen çeşitli konularda ilanda bulunur ve ilgili belediyeler de bu çalışmaya katılarak çeşitli süreçleri takip ederek ortaya bir proje koyarlar ve hayata geçirirler. Ajansın birçok paydaşından sadece biri olan belediyeler bu çalışmalar sonucunda tüm vatandaşlarına çeşitli alanlarda hizmet götürme hedefindedirler. Yerel sorunları en iyi bölgesel kalkınma ajansları ve buna benzer bölgesel kurum ve kuruluşlar tespit etmektedir. Ulusal kalkınma açısından öncelikle bölgesel kalkınmanın sağlanması bunun için de ihtiyaçların ve çözümlerin tespiti çok önemlidir. Bu noktada belediyeler ve ajans bölgesel kalkınma hedefinde ulusal kalkınmaya ciddi katkılar sağlayan paydaşlardır. Bu araştırmayla TR21 bölgesinde Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illeri özelinde faaliyet gösteren Trakya Kalkınma Ajansı'nın paydaşı sadece belediyeler olan ancak hedef kitlesi ve etki alanı bir hayli geniş olan ve tüm vatandaşlara ulaşmayı amaçlayan projeler nezdinde ilişkilerin analizinin ortaya konması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The projects carried out through the collaboration between the Trakya Development Agency and municipalities, which stand out in terms of regional development initiatives, also contribute to sustainable development. With their mutual collaboration, the Trakya Development Agency and municipalities take the lead in local development. The Agency announces various topics in its advertisements, and the relevant municipalities participate in this process by proposing and implementing projects. Municipalities, as one of the many stakeholders of the Agency, aim to provide services to all citizens in various fields through these efforts. Regional development agencies, such as the Agency and similar regional institutions, are best positioned to identify local issues. In terms of national development, regional development takes precedence, and identifying needs and solutions is crucial. In this regard, municipalities and agencies are stakeholders that make significant contributions to regional development, which in turn contributes to national development. This research aims to analyze the relationships within projects of the Trakya Development Agency, which operates specifically in the Tekirdağ, Edirne, and Kırklareli provinces of the TR21 region. Although the stakeholders of the Agency are only municipalities, the projects have a wide target audience and impact area, aiming to reach all citizens.