İstismarcı yönetim ve psikolojik sözleşme ihlalinin çalışanların iş tatmini ve işten ayrılma niyetine etkisi: Antalya ili konaklama işletmeleri örneği
The effect of abusive management and psychological contract violation on employees' job satisfaction and intention to leave: Antalya accommodation establishments example
- Tez No: 866957
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFA CEYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Emeğin yoğun olduğu konaklama işletmelerindeki çalışanlar sıklıkla istismarcı yönetim ve psikolojik sözleşme ihlali yaşayabilmektedirler. Yöneticiler ve liderler yazılı sözleşmelerde belirlenmiş şartlar dışında çalışanlardan farklı beklentiler içerisine girerek çalışanları zorlayıcı bir şekilde istismar edebilmektedirler. İş görenler psikolojik sözleşme ihlaline ve istismarcı yönetime maruz kalabilmektedirler. Bunlara maruz kalan iş görenlerin iş tatminlerinde azalma görülmesi beklenmektedir. Bunun yanında iş tatmini azalan iş görenlerin işten ayrılma niyetlerinin oluşması da kaçınılmaz bir son olarak görülmektedir. Bu durum kurumlar tarafından çok istenmeyen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Psikolojik ihlalin ve istismarcı yönetiminin iş görenlerin iş tatmini ve işten ayrılma niyetiyle olan ilişkisi, otel yöneticileri tarafından fark edilmelidir. Bunların önüne geçilmesi uygulanacak prosedürler konaklama işletmelerindeki yöneticilere yönetimsel açıdan büyük bir kolaylık ve katkı sağlayabilecektir. Bu nedenle yapılan bu çalışma konaklama işletmelerindeki yöneticilerin yönetim tarzlarında oluşabilecek gelişmeler için önem arz etmektedir. Bu çalışmadaki amaç, Antalya'da bulunan konaklama işletmelerinde istismarcı yönetim yaklaşımının ve psikolojik sözleşme ihlalinin çalışanların işte yaşadıkları tatmin düzeyini belirlemeye ve bunun işten ayrılmaya herhangi bir etkisinin olup olmadığının incelenmesidir. Çalışma sonucunda psikolojik sözleşme ihlali ve istismarcı yönetimin çalışanların iş tatminine ve işten ayrılma niyetine etkisi tespit edilecektir. Çalışmanın turizm sektöründe yönetici ve çalışanların davranışları ile ilgili yapılan çalışmaların kısıtlı olması nedeniyle literatüre faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Employees in accommodation establishments where labor is intensive may often experience abusive management and psychological contract violation. Managers and leaders are able to abuse employees in a coercive way by entering into different expectations from employees other than the conditions set out in written contracts. Employees may be exposed to psychological contract violation and abusive management. It is expected that there will be a decrease in the job satisfaction of the employees who are exposed to them. In addition, the formation of the intention to quit the job of those whose job satisfaction decreases is also seen as an inevitable end. This situation comes across as a very undesirable situation by the institutions. The relationship of psychological violation and abuser management with the job satisfaction of the employees and the intention to leave the job should be noticed by hotel managers and leaders. The procedures to be applied to prevent these will be able to provide a great convenience and contribution to managers in accommodation establishments from a managerial point of view. For this reason, this study is important for developments that may occur in the management styles of managers in accommodation enterprises. The aim of this study is to investigate whether the abusive management approach and psychological contract violation in accommodation establishments located in Antalya have any effect on determining the satisfaction of employees at work and quitting their jobs. As a result of the study, the effect of psychological contract violation and abusive management on job satisfaction and intention to quit will be determined. It is thought that the study will contribute to the literature due to the limited number of studies conducted on the behavior of managers and employees in the tourism sector.