Küçük hücreli dışı akciğer kanseri nedeniyle opere edilen T3N0M0 hastaların subgrup faktörlerinin sağkalım analizi
Survival analysis of subgroup factors of T3N0M0 patients operated for non-small cell lung cancer
- Tez No: 866959
- Danışmanlar: PROF. DR. OLGUN KADİR ARIBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Akciğer kanseri tüm dünyada en yaygın kanserdir ve kanser nedenli mortalitenin en sık nedenidir. Akciğer kanserinde tedavi ve takip modalitelerini belirleme ve prognozu tahmin etmede evrelemenin çok önemli rolü mevcuttur. TNM evreleme sistemi belirli aralıklarla güncellenmektedir ve prognostik faktörler hakkında araştırmalar artarak devam etmektedir. Bu tez çalışmasında kliniğimizde opere edilen KHDAK T3N0M0 hasta grubu incelenerek heterojen bir grup olan T3 tümör grubu için prognostik faktörlerin tanımlanması amaçlanmıştır. Gazi Üniversitesi Etik Komisyonu onayını takiben kliniğimizde Ocak 2010-Haziran 2023 tarihleri arasında opere edilen kriterlere uygun 79 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamızda mFI-5'e göre 1 ve üzeri puan almak, parietal plevra invazyonu ve T3 faktörlerinden birden fazlasına sahip olmak kötü prognostik faktörler olarak bulunmuştur. Yaş, cinsiyet, komorbidite, cerrahi sınır pozitifliği, tümör histopatolojisi, visseral plevra invazyonu, STAS varlığı, toraks duvar invazyonu, kosta invazyonu, aynı lobta tümöre ek satellit nodül varlığının genel sağkalım ile istatistiksel olarak anlamlı ilişkisi tespit edilememiştir. Sonuç olarak parietal plevra invazyonu ve birden fazla T3 tümör faktörüne sahip olmak, T3N0M0 hasta grubu içinde en kötü prognoza sahiptir ve gelecekteki TNM evrelemesinde bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most common cancer worldwide and the most common cause of cancer-related mortality. Staging has a very important role in determining treatment and follow-up modalities and predicting prognosis in lung cancer. The TNM staging system is updated periodically, and research on prognostic factors continues to increase. In this thesis study, it was aimed to identify prognostic factors for the T3 tumor group, which is a heterogeneous group, by examining the NSCLC T3N0M0 patient group operated in our clinic. Following the approval of the Gazi University Ethics Commission, 79 patients who met the criteria and were operated on in our clinic between January 2010 and June 2023 were included in the study. In our study, receiving a score of 1 or above according to mFI-5, parietal pleura invasion, and having more than one of the T3 factors were found to be poor prognostic factors. Age, gender, comorbidity, surgical margin positivity, tumor histopathology, visceral pleura invasion, presence of STAS, thorax wall invasion, rib invasion, and the presence of satellite nodules in addition to the tumor in the same lobe could not be statistically significantly associated with overall survival. In conclusion, parietal pleura invasion and having more than one T3 tumor factor have the worst prognosis in the T3N0M0 patient group, and this should be taken into consideration in future TNM staging.