Osmanlı basınında Almanya (1876-1895)
Germany in the Ottoman press (1876-1895)
- Tez No: 866966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Almanya, XIX. yüzyılın sonlarına doğru Avrupa siyaset sahnesine çıkmış ve hızla yükselen bir ülke haline gelmiştir. Avrupa'nın yeni bir güç unsuru haline geldiği süreçte Almanya, Avrupa siyasetine yön vermeye başlamıştır. Bundan sonraki dönemde, Avrupa'da elde ettiği güçlü konumunu ileriye, weltpolitik (dünya politikası) izleme aşamasına taşıma arayışına girecektir. Bu süreç Osmanlı-Alman ilişkilerinin de bir evresidir. Osmanlı basınında Almanya'nın 1876-1895 dönemini ele aldığımız çalışmamız, aynı zamanda dönemin tarihsel bir fotoğrafını da ortaya koymaktadır. Çalışma, giriş ve dört ana bölümden oluşmaktadır. Girişte Almanya'nın Sadova Savaşı'nda Avusturya'yı, ardından Sedan Savaşı'nda Fransa'yı mağlup ederek birliğini sağlaması ile Avrupa siyaset sahnesine çıkışı ve 1876'ya kadar Osmanlı-Almanya ilişkileri ele alınmıştır. Birinci bölümde, Almanya'nın Avrupa siyasetine yönelik genel tutumu, Fransa, Rusya, Avusturya, İtalya ve İngiltere ile ilişkilerine yer verilmiş, sömürgecilik faaliyetlerinden söz edilmiştir. İkinci bölümde Almanya'nın askeri alandaki gelişmeleri, üçüncü bölümde ise Almanya'nın Osmanlı Devleti'ne karşı tutumu, Osmanlı-Almanya ilişkilerinin siyasi, askeri yönden Osmanlı basınına yansımasına yer verilmiştir. Çalışmamızın son bölümde ise Almanya'da eğitimin genel durumu, farklı meslek alanlarında ve askeri alanda eğitim almak üzere Almanya'ya giden öğrenciler, teknolojik gelişmeler, fikir akımları ile gündelik yaşama dair haberler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Germany, XIX. It emerged on the European political scene towards the end of the century and became a rapidly rising country. During the period when Europe became a new power element, Germany began to direct European politics. In the next period, it will seek to carry forward its strong position in Europe to the stage of monitoring weltpolitik (world politics). This process is also a phase of Ottoman-German relations. Our study, which deals with the period between 1876 and 1895 in Germany in the Ottoman press, also reveals a historical photograph of the period. The study consists of an introduction and four main chapters. In the introduction, Germany's emergence on the European political scene with its unification by defeating Austria in the Battle of Sadova and then France in the Battle of Sedan, and Ottoman-German relations until 1876 are discussed. In the first part, Germany's general attitude towards European politics, its relations with France, Russia, Austria, Italy and England are included, and colonial activities are mentioned. In the second part, Germany's developments in the military field, and in the third part, Germany's attitude towards the Ottoman Empire and the reflection of Ottoman-German relations in political and military terms on the Ottoman press are included. In the last part of our study, the general situation of education in Germany, students who went to Germany to receive training in different professional fields and the military field, technological developments, intellectual movements and news about daily life were discussed.